Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ТА НАУКОВІ ПОШУКИ МАРІЇ ЗАГІРНЬОЇ

ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ТА НАУКОВІ ПОШУКИ МАРІЇ ЗАГІРНЬОЇ

Назва:
ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ТА НАУКОВІ ПОШУКИ МАРІЇ ЗАГІРНЬОЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,25 KB
Завантажень:
421
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ЗАПОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
НЕЖИВА ЛЮДМИЛА ЛЬВІВНА
УДК 821. 161. 2 – 3. 08 Загірня
ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ТА НАУКОВІ ПОШУКИ
МАРІЇ ЗАГІРНЬОЇ
Спеціальність 10.01.01 – українська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Запоріжжя – 2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української літератури Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Галич Олександр Андрійович,
Луганський державний педагогічний
університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри української літератури.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Шевченко Віталій Федорович,
Запорізький державний університет,
завідувач кафедри української літератури;
кандидат філологічних наук, доцент
Кіраль Сидір Степанович,
Національний авіаційний університет,
декан факультету лінгвістики і права,
завідувач кафедри української мови,
літератури та культури.
Провідна установа: Харківський національний університет
імені В.Каразіна, кафедра української літератури,
Міністерство освіти і науки України, м. Харків.
Захист відбудеться “ 02 ” липня 2001 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 17.051.02 при Запорізькому державному університеті (69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корпус 2, ауд. 230).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Запорізького державного університету (69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66).
Автореферат розіслано “ 29 ” травня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Хом’як Т.В.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
В історії української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття помітну роль відіграли письменники, про яких до недавнього часу говорилося тільки епізодично, нерідко не виділяючи їх посутнього внеску в розвиток літературного процесу. У сучасному літературознавстві переосмислюються десятиліттями замовчувані важливі історичні події, їх значення, роль митців, які активно сприяли суттєвим зрушенням в епоху національно-визвольного руху в Україні. Завдяки цьому маємо можливість ознайомитися з маловідомими художніми та публіцистичними творами, мемуарами й листами письменників визначеного періоду. А тому виникають непоодинокі дослідження творчості знецінених у роки фізичних та духовних репресій митців української культури, несправедливо проігнорованих як “другорядних”, “дрібних талантів”. Нині спростовуються помилкові концепції літературознавців, з’являються нові потрактування творчої спадщини, громадської діяльності таких письменників, як Олена Пчілка, Т.Зіньківський, Н.Кобринська, Є.Ярошинська, К.Малицька (Чайка Дністрова).
До цієї плеяди письменників належить Марія Миколаївна Грінченко, яка більше відома в літературі як Марія Загірня. Відомі й інші, менш уживані псевдоніми і криптоніми: Чайченко М., Чайченко Маруся, Доленко М., М.Г., М.З., П.З.Р-ой (що мало б означати переклад з російської), О.К. – М. (спільно з Олексою Коваленком).
В історії української національної культури ця письменниця найчастіше згадується в контексті дослідження творчої спадщини Б.Грінченка. Такий підхід уважаємо виправданим, адже остаточному формуванню світоглядних концепцій Марії Загірньої сприяв тоді ще молодий народний учитель Б.Грінченко, який заохочував її писати літературні твори, спонукав до перекладацької діяльності, дослідницько-наукових пошуків. Завдяки йому Марія Загірня мала змогу спілкуватися з представниками літературного середовища, познайомилася з корифеями української літератури, зокрема з І.Франком, І.Нечуєм-Левицьким, М.Коцюбинським, В.Самійленком, І.Липою, Т.Зіньківським та ін. Крім того, Борис та Марія Грінченки постійно співпрацювали, виконуючи освітні, наукові, громадські справи. Не заперечуючи їхньої плідної, титанічної спільної праці, ми вирішили зосередитися саме на творчості Марії Загірньої, адже до цього часу залишалися маловідомими і недослідженими її самобутні літературні твори, переклади й науково-популярні праці, мемуарна та епістолярна спадщина, літературознавчі й фольклористичні студії, робота педагога й видавця, - багатогранна діяльність в ім’я розвитку національної духовної культури українського народу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ТА НАУКОВІ ПОШУКИ МАРІЇ ЗАГІРНЬОЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок