Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОРАЛЬ ТА СУСПІЛЬНИЙ ПРОГРЕС

МОРАЛЬ ТА СУСПІЛЬНИЙ ПРОГРЕС

Назва:
МОРАЛЬ ТА СУСПІЛЬНИЙ ПРОГРЕС
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,06 KB
Завантажень:
134
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ХАРКІВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПОВІТРЯНИХ СИЛ
ФЕДОРУК НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА
УДК 17.0+008
МОРАЛЬ ТА СУСПІЛЬНИЙ ПРОГРЕС
09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Харків – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії та економічної теорії Української інженерно-педагогічної академії.
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор Будко Володимир Васильович, Українська інженерно-педагогічна академія, завідувач кафедри філософії та економічної теорії.
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор Лозовой Віктор Олексійович, Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого, завідувач кафедри культурології;
кандидат філософських наук, доцент Біляєв Тимофій Олексійович, Харківській університет Повітряних Сил, завідувач кафедри гуманітарних та соціально-економічних дисциплін факультету підготовки студентів за контрактом.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет, кафедра філософії, Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться “23” червня 2005 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.702.05 при Харківському університеті Повітряних Сил за адресою: 61043, м. Харків, вул. Динамівська, 6, ауд. Д – 606.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського університету Повітряних Сил за адресою: 61043, м. Харків, вул. Володарського, 46.
Автореферат розіслано “20” травня 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук, професор______________Мануйлов Є.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. У сучасному громадському житті наявні численні тенденції, що відбиваються в суперечливих думках про стан і майбутнє людства, зокрема його моралі та її зв’язку із суспільним прогресом. Історичні школи моралі пропонують різноманіття моральних норм (почуттєвих, раціональних, емпіричних тощо) і надають їм статус загальнозначущих норм, але в наявності – відсутність загальнозначущости, що призводить до втрати моральних орієнтирів суспільства.
Первинні школи моралі виходили з чуттєвих джерел (задоволення, щастя, спокій тощо). Хоча пропонувалось додержуватись міри в обраному почутті (Демокріт, Епікур, французькі матеріалісти та ін.), очевидною сталась неможливість обґрунтувати найкраще чуттєве джерело моралі. Недоліки та неспроможність регулювати суспільні відносини будь-якої моралі чуттєвого та взагалі емпіричного характеру викликали до існування релігійну, в тому числі християнську мораль. Хоча її моральні норми не відрізнялись від побутових, які були притаманні всім стародавнім суспільствам, в неї сталося неподолане протиріччя між поза природним джерелом (Богом) та побутовим змістом, який всюди обмежений конкретними умовами. Середньовіччя продемонструвало відрив декларованої від дійсно існуючої моралі. Емпірично змістовна мораль існує і в сучасну епоху (приклад тому – моральні концепції неофрейдизму, неопозитивізму, екзистенціалізму, прагматизму), але кожна її форма не має загальнозначущого статусу.
І. Кант став першотворцем постулативної надемпіричної моралі, норми якої декретуються як загальнообов’язкові. Вона має прихильників в сучасності. Проте існує загальна проблема: як надати емпіричного змісту категоричному імперативу. Емпірична і надемпірична мораль – дві крайнощі. Вони відображають потреби суспільства в нормах регулювання поведінки людей поза правом та політикою. Зміна потреб є результатом суспільного прогресу.
Сьогодні багатьма дослідниками суспільства, в першу чергу релігійного схилу, нехтується сама ідея суспільного прогресу. Це виправдано лише відносно окремих критеріїв, які, як правило, важко визначаються (щасливість, справедливість, змістовність життя, доброзичливість тощо). Але існують більш визначені і очевидні критерії: глибина і обсяг наукового знання, стан техніки, рівень матеріальної забезпеченості, вік життя людини тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: МОРАЛЬ ТА СУСПІЛЬНИЙ ПРОГРЕС

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок