Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> релігійність в українському соціумі: детермінанти і характеристика сучасного стану

релігійність в українському соціумі: детермінанти і характеристика сучасного стану

Назва:
релігійність в українському соціумі: детермінанти і характеристика сучасного стану
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,75 KB
Завантажень:
427
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Інститут філософії імені Г.С.Сковороди
Національної академії наук України
Дудар Надія Павлівна
УДК 2:316.74
релігійність в українському соціумі:
детермінанти і характеристика сучасного стану
Спеціальність 09.00.11 - релігієзнавство
автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ 2002
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у Відділенні релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди Національної Академії наук України
Науковий керівник: доктор філософських наук
филипович людмила олександрівна,
(Інститут філософії імені Г.С.Сковороди НАН України,
провідний науковий співробітник)
Офіційні опоненти: доктор соціологічних наук
пірен марія іванівна
(Українська Академія державного управління при Президентові України, професор кафедри політології)
кандидат соціологічних наук
паращевін максим анатолійович
(Інститут соціології НАН України,
молодший науковий співробітник відділу соціальної психології)
Провідна організація: Національний університет “Києво-Могилянська академія”,
кафедра соціології, м. Київ
Захист відбудеться “31” травня 2002 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради
Д 26.161.03 в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України
(01001, Київ, вул.Трьохсвятительська,4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (01001, Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий “ 30” квітня 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук Бучма О.В.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. Розвиток українського суспільства як демократичної, відкритої системи, що долає ідеологічні штампи минулого, значною мірою залежить від глибини теоретичного осмислення явищ і процесів його багатогранної, різновекторної, суперечливої реальності, в тому числі й духовної. Одним із виразників останньої є релігія як суспільно-історичне явище і релігійність як опредмечення, об’єктивізація цього надіндивідуального феномена в свідомості, поведінці, способі життя окремих індивідів, які входять до певних релігійних спільнот.
Релігійність, на відміну від самої релігії в її певному конфесійному визначенні, будучи складним, багатосистемним, поліфункціональним і динамічним феноменом, зазнає постійних трансформацій як на суспільному, так і на індивідуальному рівнях. Тому і потребуються виявлення, аналіз і систематизація детермінант, що зумовлюють і впливають на зазначені процеси.
Науково обґрунтований аналіз сучасного стану релігійності в Україні можливий лише за умов наявності емпіричного матеріалу, який розкриває реальні релігійні переконання і вияви її суб’єкта. Для адекватних оцінок релігійності в сучасному суспільстві мають враховуватися індивідуальні мотивації релігійних виявів, “відправні пункти” релігійних потреб і моделі способів їх задоволення, смислові витлумачення сучасним віруючим основ і вимог релігійних вчень та його ставлення до них, ціннісні орієнтації й пріоритети в повсякденному індивідуальному й суспільному бутті. Саме тому надзвичайно важливо проводити соціологічні дослідження релігійності всіма доступними методами збору інформації: моніторинги громадської думки, інтерв’ю з віруючими, керівниками релігійних організацій, священнослужителями, богословами, вченими, які працюють у галузі з релігійної проблематики, експертні опитування, фокусовані інтерв’ю, соціологічні й психологічні тестування, контент-аналіз релігійних, наукових, публіцистичних творів і публікацій тощо. Сьогодні вітчизняна соціологія релігії не володіє достатньою, всебічною і різноплановою, ґрунтовною емпірією щодо релігійної ситуації в Україні. Проте, перманентне накопичення бази емпіричних даних щодо детермінант і сучасного стану релігійності, її рис та виявів дасть можливість не лише фіксувати, осмислювати, але й прогнозувати духовні процеси, що відбуваються в українському суспільстві, отримані ж результати сприятимуть виявленню ефективних шляхів подолання чи мінімізації тих протистоянь і упередженостей, які притаманні міжконфесійним та міжцерковним відносинам в Україні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: релігійність в українському соціумі: детермінанти і характеристика сучасного стану

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок