Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВНА ПОВЕДІНКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКОГО БІЛІНГВІЗМУ (молодіжне середовище м.Києва)

МОВНА ПОВЕДІНКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКОГО БІЛІНГВІЗМУ (молодіжне середовище м.Києва)

Назва:
МОВНА ПОВЕДІНКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКОГО БІЛІНГВІЗМУ (молодіжне середовище м.Києва)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,87 KB
Завантажень:
130
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
БУРДА Тетяна Михайлівна
УДК 811.161.2 (048)
МОВНА ПОВЕДІНКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ
УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКОГО БІЛІНГВІЗМУ
(молодіжне середовище м.Києва)
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Київському національному університеті
імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Масенко Лариса Терентіївна,
Національний університет
“Києво-Могилянська Академія”,
завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Ткаченко Орест Борисович,
Інститут мовознавства імені О.О.Потебні
НАН України, завідувач відділу загального
мовознавства;
кандидат філологічних наук, доцент
Кузнєцова Тетяна Василівна,
Сумський державний університет, доцент
кафедри української та зарубіжної філології.
Провідна установа: Чернівецький державний університет імені
Юрія Федьковича, кафедра сучасної української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Чернівці.
Захист відбудеться “8” жовтня 2002 року о 17 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м.Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім.О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м.Київ-1, вул.Грушевського,4).
Автореферат розісланий “26” серпня 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Самойлова І.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. У період розбудови незалежної України надзвичайно важливим стає вивчення і розв’язання проблем, пов’язаних з українсько-російським білінгвізмом, які є не лише лінгвістичним питанням, а також і соціальним, політичним, культурним. Масова двомовність, деформація мовної ситуації, конфліктність мовних проблем можуть мати наслідками втрату суспільної консолідації, небезпечні процеси асиміляції як мовної, так і національно-культурної.
Тому об’єктивне дослідження мовної ситуації в Україні та окремих її регіонах, з’ясування соціальних факторів впливу на формування мовної поведінки особистості в умовах білінгвізму, виявлення мотивів мовної поведінки та індивідуальних настанов мовців є важливим і актуальним напрямком сучасної української соціолінгвістики, що має стати науковим підґрунтям у розв’язанні мовних проблем України, у державному плануванні в галузі мовної політики.
Особливої уваги потребує вивчення мовної поведінки молоді, специфіки функціонування двох мов у молодіжному середовищі, оскільки молодь – це та соціальна група, яка визначатиме мовну ситуацію, можливі її зміни у майбутньому. Об’єктивне встановлення ендогенних та екзогенних факторів, які обумовлюють формування того чи іншого типу мовної поведінки молоді, дослідження її мотивації дадуть змогу виявити шляхи досягнення бажаних змін у мовній поведінці молоді, піднесення престижу української мови у молодіжному середовищі. Це в свою чергу за умов продуманої та цілеспрямованої мовної політики в державі в цілому дозволить досягти позитивних зрушень у мовній ситуації.
Осмисленню даної проблеми сприяли роботи видатного лінгвіста О.Потебні.
Насьогодні проблема українсько-російської двомовності, зокрема мовної поведінки особистості в умовах білінгвізму, є недостатньо розробленою, оскільки на етапі радянської соціолінгвістики подібні дослідження мали більш ідеологічний, аніж науковий характер, вони відображали мовну політику СРСР. Однак, у роботах визначних вчених, присвячених дослідженню проблем білінгвізму, є немало цінних ідей і теоретичних узагальнень. Роботи вчених Є.Верещагіна, Ю.Жлуктенка, С.Семчинського, Л.Щерби сприяли цілісному осмисленню даної проблеми, з’ясуванню основних аспектів її вивчення (лінгвістичного, психологічного, соціолінгвістичного, психолінгвістичного).
Окремі роботи цього періоду стосувалися аналізу мовних ситуацій в зарубіжних країнах (Л.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: МОВНА ПОВЕДІНКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКОГО БІЛІНГВІЗМУ (молодіжне середовище м.Києва)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок