Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКІ ОБРЯДИ РОДИННОГО ЦИКЛУ КРІЗЬ ПРИЗМУ МОДЕЛІ ПЕРЕХОДУ

УКРАЇНСЬКІ ОБРЯДИ РОДИННОГО ЦИКЛУ КРІЗЬ ПРИЗМУ МОДЕЛІ ПЕРЕХОДУ

Назва:
УКРАЇНСЬКІ ОБРЯДИ РОДИННОГО ЦИКЛУ КРІЗЬ ПРИЗМУ МОДЕЛІ ПЕРЕХОДУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,11 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА, ФОЛЬКЛОРИCТИКИ ТА ЕТНОЛОГІЇ ім. М. Т. РИЛЬСЬКОГО
М А Є Р Ч И К Марія Степанівна
 
УДК [392.1+392.5+393.9] (477)
УКРАЇНСЬКІ ОБРЯДИ РОДИННОГО ЦИКЛУ
КРІЗЬ ПРИЗМУ МОДЕЛІ ПЕРЕХОДУ
Спеціальність 07.00.05 – етнологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України
Науковий керівник: член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор Павлюк Степан Петрович, директор Інституту народознавства НАН України.
Офіційні опоненти: член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор Наулко Всеволод Іванович, завідувач відділу пам'яток духовної культури Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України; кандидат історичних наук Пошивайло Ігор Володимирович, заступник директора з наукової роботи Українського центру культури “Музей Івана Гончара”.
Провідна установа: Київський національний університет ім.Тараса Шевченка
Захист відбудеться 31.01.2002 р. о 13-30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.227.01 в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий 27.12. 2003 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, кандидат філологічних наук О. О. Микитенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Актуальність роботи зумовлена і об'єктом, і методологією дослідження. Загальновизнане сьогодні уявлення про ритуал як про внутрішньо організовану, логічну, знакову і значиму структуру сформувалося не так давно. Ще в ХІХ столітті ритуал розглядався як щось штучне, “дивне і значною мірою незрозуміле”, “що може назавше залишитися без задовільного пояснення” (Л. Г. Морган). Поверхове бачення проблемного поля ритуалістики певною мірою дотривало до наших днів. Актуальним завданням сьогодення є зміна цієї тенденції на позитивне бачення ритуалу як символічної форми, наповненої глибокими актуальними операційними сенсами.
Ритуал належить до однієї з перших форм організації соціального життя, є чи не першою знаковою системою (ймовірно, давнішою навіть за мову), в якій представлено і в якій знаходять витоки інші основні моделюючі системи – танець, пантоміма, спів, етикет, музика, образотворче мистецтво, театр, література. Без розуміння суті ритуалу неможливо зрозуміти суті первісної, архаїчної, традиційної, а великою мірою й сучасної урбаністичної культури, яка є спадкоємцем архаїчних світоглядних моделей.
Структуралізм і семіотика проявили себе в західній етнології як методології, продуктивні при дослідженні знакових систем, у цьому числі й ритуалу. Структурально-семіотичні студії потрапили в українську гуманітарну науку із запізненням на багато десятиліть (і дотепер представлені переважно в літературознавчих та філософських дослідженнях). Без адаптації в українській етнології загальновизнаних західних методологій вона не зможе повноцінно фігурувати на світовому науковому ринку.
Нарешті, серед сучасних видань різко побільшала кількість інспірацій квазінаукового, спекулятивного характеру у сфері народних вірувань, магії та ритуалів. Визнаючи право на існування різних точок зору, позицій і поглядів, ми вважаємо актуальною спробу протиставити їм послідовно наукове бачення та логічно узгоджене відчитання комплексу народної символіки та вірувань.
Зв'язок дисертації з науковими програмами. Дисертація виконана в межах загальної теми Українського етнологічного центру Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України “Національне відродження й етнографічна спадщина”.
Мета роботи: дослідити способи формування переходової структури обряду.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКІ ОБРЯДИ РОДИННОГО ЦИКЛУ КРІЗЬ ПРИЗМУ МОДЕЛІ ПЕРЕХОДУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок