Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українська „жіноча” проза 90-х років ХХ-го – початку ХХІ ст.: жанрові й наративні моделі та лінгвопоетика

Українська „жіноча” проза 90-х років ХХ-го – початку ХХІ ст.: жанрові й наративні моделі та лінгвопоетика

Назва:
Українська „жіноча” проза 90-х років ХХ-го – початку ХХІ ст.: жанрові й наративні моделі та лінгвопоетика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,65 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Кіровоградський державний університет
імені Володимира Винниченка
Рижкова Галина-Параска Миколаївна
УДК 821.161.2.09-3 “1990/2007”
Українська „жіноча” проза
90-х років ХХ-го – початку ХХІ ст.:
жанрові й наративні моделі та лінгвопоетика
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Кіровоград - 2008
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української літератури та компаративістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Міністерство освіти і науки України .
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Поліщук Володимир Трохимович,
Черкаський національний університет
імені Богдана Хмельницького, завідувач кафедри
української літератури та компаративістики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Панченко Володимир Євгенович,
Національний університет
„Києво-Могилянська академія”
професор кафедри літератури та іноземних мов
кандидат філологічний наук, доцент
Конончук Тетяна Іванівна,
Академія адвокатури України, завідувач кафедри
української філології та культурології
Захист відбудеться 26.06.2008 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К23.053.01 в Кіровоградському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка (25006, м. Кіровоград, вул. Шевченка, 1, зал засідань)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (25006, м. Кіровоград, вул. Шевченка, 1)
Автореферат розісланий 20 травня 2008 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.О. Гольник


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. “Жіноча” проза як поняття і як явище
є неоднозначною категорією літературознавства, оскільки для виділення відповідного масиву художніх текстів переважним чином застосовуються не жанрово-стильові чи ідейно-тематичні виміри, а мотивація за ознаками гендеру автора твору. У той же час “жіноча” проза має й певну специфіку, що, власне, і дозволяє виділяти цей шар літературного потоку в окремий ієрархічний рівень розвитку світової та національної літератури.
Серед класиків світової прози та класиків національних літератур бачимо, зокрема, таких представниць жіночої статі, як Маргарита Наварська, Дж. Остін, Жорж Санд, Дж. Еліот, Е. Ожешко, С. Лагерлеф, С. Унсет, Б. Нємцова, В. Вулф, А. Зегерс, М. Домбровська, А. Мердок, Ф. Саган, Н. Саррот, Н. Гардинер, Т. Моррісон та ін. Уже з цього переліку імен видно, що “жіноча” проза є явищем, що виникало ще в епоху Відродження, найбільш інтенсивно розвивалося в XIX ст., але не має єдиної дискурсивної ознаки, адже в означеному списку бачимо і романтиків, і реалістів, й авангардистів; в переліку жанрів, що використані цими прозаїками, бачимо, новели, соціальні романи, психологічні романи, хроніки і таке ін. Далеко не всі з цих авторок віддавали перевагу зображенню саме жіночих переживань, не всі з них ставили в центр художнього космосу своїх творів жінку-героїню.
Це стосується й української “жіночої” прози, яка дала вітчизняній літературі лише двох беззаперечних класиків – Марка Вовчка та Ольгу Кобилянську, а також цілий ряд імен другого плану – Г. Барвінок, Грицько Григоренко, У. Кравченко, Н. Кобринська, Л. Яновська, З. Тулуб, І. Вільде, О. Іваненко та ін. На цьому тлі постає дуже помітним явище справжнього кількісного “вибуху” обсягів літературно-художньої продукції авторів-жінок, яким є період з моменту проголошення незалежності України аж до теперішнього часу. З’явилося, зокрема, багато нових імен, надзвичайно строкатий вигляд має також ідейна, тематична, проблематична, жанрова, дискурсивна основи текстів, створених письменницями.
Саме в цей період з’являються романи М. Гримич “Варфоломієва ніч”, “Магдалинки”, О. Думанської “Ексклюзив”, О. Забужко “Польові дослідження з українського сексу”, Т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Українська „жіноча” проза 90-х років ХХ-го – початку ХХІ ст.: жанрові й наративні моделі та лінгвопоетика

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок