Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Особливості переосмислення міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст.

Особливості переосмислення міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст.

Назва:
Особливості переосмислення міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,35 KB
Завантажень:
62
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім. Т.Г.ШЕВЧЕНКА
Драненко Галина Флоріївна
УДК: 82:7.046.1
Особливості переосмислення
міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст.
10.01.04. – література зарубіжних країн
Автореферат
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі cлов’янської філології та порівняльного літературознавства Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Нямцу Анатолій Євгенович,
Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича,
завідувач кафедри cлов’янської філології та
порівняльного літературознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Шахова Кіра Олександрівна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
професор кафедри зарубіжної літератури;
кандидат філологічних наук, доцент
Михед Тетяна Василівна,
Ніжинський державний педагогічний університет імені М.Гоголя, доцент кафедри світової літератури.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет
Міністерства освіти і науки України, кафедра зарубіжної літератури, м.Дніпропетровськ.
Захист дисертації відбудеться “25“ грудня 2002 року о 12.00 годині на засіданні спеціалізовної вченої ради Д 26.178.02 при Інституті літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України (01001, м.Київ-1, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України, 01001, м.Київ-1, вул. Грушевського, 4.
Автореферат розісланий “22” листопада 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.І ГАЙНІЧЕРУ.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Значення міфу в літературному творі не тотожне його семантиці в першозразку й залежить від культури-реципієнта, задуму письменника, жанру твору. Один і той же міфологічний мотив, опрацьований протягом багатьох віків, набуває в кожній культурно-історичній епосі нових значень, служить засобом втілення нової проблематики. Особливого характеру набуває звертання до традиційних сюжетів та образів у літературі XX ст. З одного боку, письменники активно інтерпретують давньогрецькі, біблійні та інші міфологічні сюжети, часто надаючи їм рис сучасності; з іншого — з’являються дослідження, які розглядають теоретичні та історико-літературні аспекти трансформації міфів. Форми та способи засвоєння міфологічних сюжетів літературою XX ст. складні та різноманітні, адже “в процесі осучаснення проблематики фолькльорно-міфологічних структур відбувається руйнування епічної дистанції між протосюжетним хронотопом і змістовними координатами епохи-реципієнта”. Нямцу А.Є. Загальнокультурна традиція у світовій літературі. — Чернівці: Рута, 1997. — С.35.
Мотив зв’язку Юпітера із земними жінками, що лежить в основі багатьох міфів, використовувався літературою рідко, адже його ситуативність майже виключала психологізацію, складні поведінкові настанови. Зовсім інша ситуація склалась у зв’язку з міфом про Алкмену та Амфітріона, адже, по-перше, він, на відміну від інших, має досить складну систему персонажів, яка ґрунтується на антагоністичних комплексах кожного з них; по-друге, мотив своєрідного суперництва провокує дебати на теми світобачення, які виходять за рамки власне комічного та інтимного планів. Саме психологізація драматичної дії, введення оригінальних мотивувань дозволили сучасним авторам створити моделі індивідуальної людської поведінки в екзистенційних ситуаціях.
Актуальність теми. Якщо питання функціонування традиційних міфологічних структур знайшло своє відтворення в численних теоретичних працях вітчизняних та іноземних літературознавців, то дослідження конкретного міфологічного сюжету, який ґрунтується на міфі про Алкмену та Амфітріона, досі залишається поза їх увагою. Стосовно вітчизняного літературознавства, то ситуація “непопулярності” дослідження функціонування такої міфологічної структури пояснюється, насамперед, присутністю так званого еротичного мотиву візиту бога до жінки, поглиблене трактування якого було майже неможливим за часів радянської влади.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Особливості переосмислення міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок