Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ

ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ / сторінка 7

Назва:
ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,87 KB
Завантажень:
33
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Іншою властивістю є відсутність в спектрах резонансних смуг випромінювання вільних поверхневих та об'ємних екситонів, енергетичне положення максимумів яких слабко змінюється з розміром кластерів (див. рис. 1). Замість резонансних смуг випромінювання вільних екситонів спостерігаються емісії десорбованих з кластерів збуджених часток і континууми автолокалізованих у кластерах s-екситонів. До емісій збуджених десорбованих часток відносяться резонансні лінії L1 і L2 збуджених атомів R*(1,3P1), смуги М1 ексимерних молекул з малою енергією зв'язку в стані С, а також смуги М2 і М3 ексимерних молекул в коливально-збуджених станах. Автолокалізовані екситони в кластерах ArN і KrN являють собою молекулярні центри типу двоатомних ексимерних молекул в коливально-релаксованих станах , що випромінюють континууми RMn, а також у частково коливально-релаксованому стані , що випромінюють континуум аргону з максимумом при 109 нм. Однак, релаксовані молекулярні центри виникають не лише в збуджених нейтральних кластерах, але і в збуджених іонних кластерах аргону та криптону. Дійсно, при бомбардуванні кластерів електронами з енергією 1 кэВ може відбуватися іонізація кластерів з їх наступним збудженням вторинними електронами, які виходять за межі кластерів внаслідок обмеженого розміру останніх. Наступна автолокалізація дірки й електронного збудження призводить до утворення в клас-терах чотирьохатомного комплексу: ексимерна молекула – молекулярний іон . Завдяки великій поляризуємості ексимерна молекула притягується до молекулярного іону і випромі-нює континуум RMi (рис. 1), який має великий червоний зсув відносно континууму RMn нейтральних кластерів. Спостережені експери-ментальні зсуви нових континуумів аргону на 0.71 эВ та криптону на 0.58 эВ добре узгод-жуються з розрахованими. Слід відзначити, що імовірність утворення чотирьохатомного комп-лексу в кластерах є наслідком розмірного ефекту, а саме, імовірності виходу вторинних електронів за межі кластерів, яка залежить від їхнього розміру.
На рис. 3 для кожної окремої емісії ВУФ спектрів кластерів аргону та криптону пред-ставлено залежності інтенсивності випромінювання I/ (– концентрація атомів на вході в сопло) від температури Т0 газу на вході в сопло. На верхній шкалі зазначено середні розміри кластерів, які відповідають температурам Т0. Відносно характерних особливостей, залежності діляться на дві групи. До першої групи відносяться залежності інтен-сивності I/(Т0) емісій десорбованих з кластерів збуджених часток. Емісії I-ої групи характеризуються максимумом інтенсивності Т2 в діапазоні середніх розмірів 50 – 100 ат/кл. Те, що емісії I-ої групи випромінюються збудженими атомами і молекулами, десорбованими з кластерів, підтверджується двома експериментальними факта-ми: (1) максимуми інтенсивності Т2 описуються законом подібності Р0Т0–2.50.1 =const, який відповідає однаковому розподілу кластерів по розмірам; (2) спостереженням емісій I-ої групи на довжинах хвиль переходів вільних збуджених атомів і молекул. З цих експериментальних результатів можна зробити висновок, що збуджені атоми і молекули, які випромінюють емісії I-ої групи, 'народжуються' в кластерах і виходять з них. Вузькі смуги L1 и L2, які зміщені на 0.2 нм від резонансних ліній в бік більших довжин хвиль (див. рис.2), випромінюються десорбованими збудженими атомами, локалізованими поблизу поверхні кластерів.
До другої групи відносяться розмірні залежності інтенсивності континуумів RMn, RMi і М3, які випромінюються кластерами аргону та криптону. Емісії II-ої групи характеризуються різким зростанням інтенсивності випромінювання зі збільшенням середнього розміру кластерів.
Суттєва відмінність в характері залежностей інтенсивності емісій I-ої і II-ої груп від середнього розміру кластерів (див. рис. 4), свідчить про існування в кластерах аргону та криптону двох різних каналів релаксації енергії екситонів. Перший канал закінчується ВУФ люмінесценцією кластерів і найбільш яскраво виявляється в області розмірів більших за 150-160 ат/кл.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок