Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат безкоштовно: ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ

ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ / сторінка 8

Назва:
ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,87 KB
Завантажень:
33
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Другий канал релаксації закінчується десорбцією збуджених атомів і молекул із кластерів з їх наступним ВУФ випромінюванням і найбільш яскраво проявляється в області розмірів менших за 150-160 ат/кл.
Існування двох каналів релаксації енергії екситонів пов'язане з розмірним квантуванням енергії всередині екситонних зон. Енергетична схема релаксації енергії екситонів розглядається на прикладі кластерів Ar100. При збуджені кластерів аргону електронами в області розмірів, де забудовується друга та третя ікосаедричні оболонки, тобто в області розмірів від 13 до 147 ат/кл, поряд з поверхневими з n= 1, 1 і 2, 2 та об'ємними з n= 1, 1 екситонами [8] можуть виникати високоенергетичні 4р-екситони. Вони знаходяться в області енергії, близької до атомних станів 3р54р, що підтверджується присутністю широкої смуги в області енергій 12.8-13.8 эВ в спектрі втрат енергії електронів кластерів [9]. Якщо енергетичний проміжок між найближчими рівнями всередині екситоних зон менший від дебаєвської енергії фононів, то енергетична релаксація має місце через швидке випромінювання окремих фононів, подібно до ситуації в масивних кристалах. В цьому випад-ку відбувається 'скидання' енергії в нижчі екситонні зони з наступною автолокалізацією екситонів і утворенням коливально-релаксованих молекулярних центрів, які випромінюють континуум RMn. Однак, оцінки вказують на те, що в області критичного розміру приблизно 100 ат/кл і менш, енергетичний проміжок між рівнями стає сумірним або більшим ніж дебаєвська енергія фононів. У цьому випадку однофононний процес релаксації замінюється більш повільним багатофононним, внаслідок чого звичайний шлях релаксації екситонів в найнижчі зони блокується. Замість цього шляху відкривається нова можливість – автолокалізація екситонів з більш високоенергетичної 4р-зони з утворенням молекулярних центрів типу двохатомних ексимерних молекул в високозбуджених станах з межею дисоціації Ar*(3p54p)+Ar (1S0). Наступні безвипромінювальні переходи до відштовхувальних термів нижчих моле-кулярних станів з межами дисоціації 1Р11S0, 3Р11S0 і 3Р21S0 призводять до дисоціації молекул на нейтральні Ar (1S0) і збуджені Ar* (1Р1, 3Р1, 2) атоми з великими кінетичними енергіями. Проведені оцінки показують, що кінетичні енергії атомів змінюються від 0.2 до 0.73 эВ. Ці енергії набагато перевищують максимальну енергію зв'язку атому в кластерах ArN 0.05 эВ [9] і є достатніми для ежекції нейтральних і збуджених атомів з кластерів. Експериментально встановлено, що крім атомів з кластерів десорбують ексимери () та (), які утворюються в кластерах при взаємодії 'гарячих' збуджених атомів Ar* (1Р1, 3Р1, 2) з атомами в основному стані Ar (1S0).
ВИСНОВКИ
В дисертації вирішено проблему впливу розмірних ефектів на процеси релаксації і радіаційного розпаду електронних збуджень в кластерах аргону та криптону у ВУФ діапазоні. В прикладному плані експериментальні результати роботи використовуються для контрольованого керування ВУФ спектрами газоструменевого джерела шляхом зміни середнього розміру кластерів в струмені.
Основні результати і висновки роботи, які отримані вперше, сформульовані в заключному розділі дисертації.
1. Встановлені процеси утворення і радіаційного розпаду у ВУФ діапазоні збуджених молекул в стані в струмені криптону атомного складу.
2. Встановлені залежності ВУФ спектрів катодолюмінесценції від розміру кластерів аргону та криптону. Виявлено, що кластери кожного середнього розміру в діапазоні 10<<104ат/кл випромінюють спектр з характерним для даного розміру розподілом інтенсивності.
3. Показано, що в збуджених нейтральних кластерах аргону та криптону в процесі автолокалізації екситонів утворюються центри люмінесценції типу ексимерних молекул в коливально-релаксованих станах , радіаційний розпад яких призводить до випромінювання континуумів у ВУФ діапазоні. В збуджених іонних кластерах утворюється чотирьохатомний комплекс: ексимерна молекула – молекулярний іон . Радіаційний розпад молекули в полі молекулярного іону призводить до випромінювання невідомих раніш потужних континуумів в області ВУФ.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ЗБУДЖЕНІ СТАНИ МОЛЕКУЛ І КЛАСТЕРІВ АРГОНУ ТА КРИПТОНУ, СФОРМОВАНИХ У НАДЗВУКОВИХ СТРУМЕНЯХ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок