Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЕКЗИСТЕНЦІЙНА ПРИРОДА СИМВОЛІКИ В ПОЕЗІЇ В. СТУСА

ЕКЗИСТЕНЦІЙНА ПРИРОДА СИМВОЛІКИ В ПОЕЗІЇ В. СТУСА

Назва:
ЕКЗИСТЕНЦІЙНА ПРИРОДА СИМВОЛІКИ В ПОЕЗІЇ В. СТУСА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,48 KB
Завантажень:
368
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
РОСІНСЬКА Олена Анатоліївна
УДК 821.161.2
ЕКЗИСТЕНЦІЙНА ПРИРОДА СИМВОЛІКИ
В ПОЕЗІЇ В. СТУСА
Спеціальність 10.01.06 – теорія літератури
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі теорії літератури та художньої культури Донецького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Домащенко Олександр Володимирович,
Донецький національний університет, доцент
кафедри теорії літератури та художньої культури
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Нарівська Валентина Данилівна,
Дніпропетровський національний університет, проф. кафедри порівняльного та російського літературознавства
кандидат філологічних наук, доцент
Степанова Ганна Аркадіївна
Дніпропетровський університет економіки і права, доцент кафедри англійської філології та перекладу
Захист відбудеться „06” липня 2007 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої ради К 11.051.11 із захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розіслано „02” червня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.В. Тараненко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Осмислення закономірностей і особливостей національного розвитку української літератури спонукало до актуалізації тих її проблем, що з ідеологічних причин тривалий час залишалися за межею літературознавчої досяжності. Йдеться передусім про екзистенційний зміст української поезії, репрезентований творчим доробком поетів 60-70-х років ХХ століття. Для “шістдесятників” з їх прагненням до кардинальної перебудови свідомості тип екзистенційного філософствування був найбільш сприйнятним, оскільки відкривав можливість осягнення умонастроїв часу, смисложиттєвих питань. З огляду на те, що доволі складні категоріальні екзистенційні конструкції органічно втілювались і розроблювались не в сфері академічного філософствування, а в художній творчості, українська лірика надзвичайно динамічно опанувала комплекс філософських проблем, як от: проблема необхідного вибору й прийняття рішення, проблема відповідальності й провини, ставлення людини до свого покликання (особливо творчого) і до смерті. У цій царині відбулися справжні художні відкриття, значення яких залишається поза часовим виміром.
Означені фактори й обумовили вагомість новаторського змісту української лірики, що неодноразово була об’єктом і предметом дослідження. Науковці зосередились на висвітленні питань можливого рівня співвіднесеності філософії й поезії, на тлумаченні поняття “філософська лірика”, її змістовності, особливостей поетики, створенні літературних портретів поетів 1960-70 років Див.: Соловей Е.С. Українська філософська лірика: Навч. посіб. – К.: Юніверс, 1998; Саєнко В. Міфопоетична природа творчості Ліни Костенко // Біблія і культура. – Чернівці: Рута, 2001; Саєнко В. Концепти інтертекстуальності в поезії Ліни Костенко // Expresso. – Д.: Арт-Прес, 2001; Нецензурний Стус: Книга у 2 ч. / Упор. Б. Підгірного. – Т.: Підручники і посібники, 2003. та ін.. Актуалізувалась і проблема екзистенційного змісту української літературиДив.: Іванишин П. Національно-екзистенційна методологія: герменевтична актуалізація // Слово і час. – 2003. – № 4. – С. 33-45; Михайловська Ю. Трагічні оптимісти. Екзистенційне філософствування в українській літературі ХІХ – першої половини ХХ ст. – Л.: Літопис, 1998; Ящук Ж.М. Екзистенційність як художньо-естетичний метод в українській літературі ХХ ст.: Дис... канд. філос. наук: 09.00.08. / Київ. ун-т ім. Тараса Шевченка. – К, 1998. та ін..
На цьому тлі надзвичайно актуальним є “феномен Василя Стуса” – митця з яскраво вираженим екзистенційним світобаченням, репрезентованого художнім осмисленням ключової екзистенційної опозиції особистість – суспільство, відображеного в образному трагічному переживанні самотності особистості у відчуженому середовищі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ЕКЗИСТЕНЦІЙНА ПРИРОДА СИМВОЛІКИ В ПОЕЗІЇ В. СТУСА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок