Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВИКОРИСТАННЯ СПЕКТРАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЛИСТКІВ РОСЛИН ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ

ВИКОРИСТАННЯ СПЕКТРАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЛИСТКІВ РОСЛИН ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ

Назва:
ВИКОРИСТАННЯ СПЕКТРАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЛИСТКІВ РОСЛИН ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,80 KB
Завантажень:
385
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЗІОЛОГІЇ РОСЛИН І ГЕНЕТИКИ
КАЗАНЦЕВ
Тарас Анатолійович
УДК 58.03+535.346
ВИКОРИСТАННЯ СПЕКТРАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЛИСТКІВ РОСЛИН ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ
ФІЗІОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ
03.00.12 – фізіологія рослин
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі біохімії фотосинтезу Інституту фізіології рослин
і генетики НАН України, м. Київ
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор Кочубей Світлана Михайлівна, Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, провідний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук Шадчина Тамара Михайлівна Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, завідувач відділу
доктор біологічних наук, професор Булах Анатолій Андрійович
Міжнародний Соломонів університет, завідувач кафедри
 
 
 
Захист дисертації відбудеться “ 26 ” березня 2008 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.212.01 при Інституті фізіології рослин і генетики НАН України за адресою: 03022, Київ – 22, вул. Васильківська 31/17.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту фізіології рослин і генетики НАН України за адресою: 03022, Київ – 22, вул. Васильківська 31/17.
Автореферат розісланий “ 22 ” лютого 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор біологічних наук Мордерер Є.Ю.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Своєчасний та ефективний контроль стану рослинності є важливою задачею в сільському господарстві та при вирішенні екологічних задач. З цієї точки зору інтерес представляє використання спектрів відбиття рослин у якості джерела інформації щодо їх стану. Вимірювання спектрів відбиття є швидкою процедурою, оскільки не вимагає лабораторних аналізів, а використання дистанційної апаратури дозволяє тестування великих площ рослинності за короткий час. Кілька десятиріч триває розробка методів оцінки різноманітних показників стану рослин за їх спектрами відбиття. В цьому напрямку традиційним підходом є використання спектральних коефіцієнтів яскравості рослинного покриву, на основі яких були розроблені різноманітні вегетаційні індекси. При розробці індексів велику увагу було приділено концентрації хлорофілу – важливому фізіологічному показнику, який, крім того, забезпечує основний внесок у формування спектру відбиття у видимому діапазоні. Відомо понад 40 вегетативних індексів, чутливих до вмісту цього пігменту [Maire et al, 2000]. Розроблені також індекси для тестування вмісту інших пігментів, загального азоту, біомаси, листкового індексу, вмісту води. Всі вони базуються на вимірюванні коефіцієнтів яскравості на різних довжинах хвиль у видимому діапазоні.
Використання коефіцієнтів яскравості забезпечує високий рівень кореляції з відповідними рослинними показниками в лабораторних умовах, однак при застосуванні їх в польових вимірюваннях кореляція знижується або руйнується взагалі, що обумовлено відмінностями оптичних властивостей одиничного листка і фітоценозу а також певними технічними складностями.
Пізніше був застосований альтернативний підхід до оцінки вмісту хлорофілу за спектрами відбиття. Зокрема він був запропонований і детально розроблявся починаючи з 80-тих років у відділі біохімії фотосинтезу Інституту фізіології рослин і генетики НАН України. Він базується на одержанні інформації за кількісними показниками форми спектру, що виключає необхідність визначення чисельних значень коефіцієнтів яскравості та дозволяє усунути деякі фактори, які впливають на спектр відбиття фітоценозу. Був розроблений метод визначення концентрації хлорофілу в листках озимої пшениці, за допомогою використання співвідношення інтенсивності максимумів в графіку першої похідної спектру відбиття в області червоного краю [Кочубей та ін., 1983].
В подальшому такий підхід використовувався іншими вченими. Вони також застосовували співвідношення значень похідної на різних довжинах хвиль, які отримали назву деривативних вегетаційних індексів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ВИКОРИСТАННЯ СПЕКТРАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЛИСТКІВ РОСЛИН ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ФІЗІОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок