Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЕТНОКУЛЬТУРНА ХАРАКТЕРИСТИКА НАРОДНОЇ ВИШИВКИ ПОДІЛЛЯ (кінець ХІХ – 30-і роки ХХ ст.)

ЕТНОКУЛЬТУРНА ХАРАКТЕРИСТИКА НАРОДНОЇ ВИШИВКИ ПОДІЛЛЯ (кінець ХІХ – 30-і роки ХХ ст.)

Назва:
ЕТНОКУЛЬТУРНА ХАРАКТЕРИСТИКА НАРОДНОЇ ВИШИВКИ ПОДІЛЛЯ (кінець ХІХ – 30-і роки ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,87 KB
Завантажень:
309
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ім.І. КРИП’ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
УДК 391: 746.3 (477.82) (09)
Булгакова Людмила Петрівна
ЕТНОКУЛЬТУРНА ХАРАКТЕРИСТИКА
НАРОДНОЇ ВИШИВКИ ПОДІЛЛЯ
(кінець ХІХ – 30-і роки ХХ ст.)
Спеціальність 07. 00. 05 – етнологія
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2000
 


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі етнографії Інституту народознавства НАН України
Науковий керівник Павлюк Степан Петрович
член-кор. НАН України, доктор історичних наук,
директор Інституту народознавства НАН України.
Офіційні опоненти: Борисенко Валентина Кирилівна
доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка;
Тканко Зеновія Олексіївна
кандидат мистецтвознавства, в.о. професора кафедри моделювання одягу
Львівської академії мистецтв.
Провідна установа : Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (відділ “Український фольклорно-етнографічний центр”)
Захист відбудеться 14 листопада 2000 р. о15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д35.222. 01 в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (79026, Львів, вул. Козельницька, 4)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Автореферат розісланий 14 жовтня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стеблій Ф. І.


Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Українська народна вишивка — культурне явище, що відображає світогляд, художню творчість та історичний розвиток українського народу. Закодована у знаково-символічних графемах міфопоетична картина світу наших предків, відтворювана впродовж віків щораз іншими матеріалами і техніками, збереглася до наших днів в орнаментальній системі вишивки традиційного одягу та ужиткової тканини українців.
Дослідження традиційної вишивки актуальне в плані вивчення етноґенезу та етнокультурних зв’язків українського народу, формування й еволюції його традицій та звичаїв і духовної культури загалом.
Водночас, дослідження вишивки на українському традиційному одязі та тканині актуальне не тільки з погляду пізнання національної художньої спадщини, але й має певне загальнолюдське культурне значення і здійснюється вперше як окрема етноґрафічна тема.
Територія дослідження. Основним критерієм визначення території даного дослідження виступає виявлення основних ознак подільської вишивки і співставлення їх з відповідними ознаками вишивки суміжних регіонів. Хоча крайні межі регіонального типу вишивки певною мірою умовні, все ж, згідно з переважанням елементів власне подільської вишивки (принаймні в її основних типологічних рисах), їх можна окреслити за лінією контурів сучасних адміністративних кордонів Тернопільської, Хмельницької та Вінницької областей.
Хронологічні межі дослідження. Проникнення товарно-грошових відносин, розвиток міграційних процесів в останній чверті ХІХ ст. обумовили появу нових елементів у матеріальній та духовній культурі населення Поділля, особливо поблизу великих міст та залізниць. Для розкриття комплексу питань пропонованої теми матеріали того періоду (традиційний одяг і тканина) особливо важливі, оскільки, з одного боку, вони ще тісно пов’язані зі стародавніми звичаями, світоглядними засадами та патріархальним устроєм побуту селян, а з іншого — вже позначені інтенсивними впливами промислової стандартизації. Ця обставина і визначила нижню хронологічну межу вказаної теми — кінець ХІХ ст.
Остаточно український народний одяг та ужиткова тканина у своїй традиційній формі почали зникати в період між Першою та Другою світовими війнами внаслідок глобальних історичних змін у політичному і соціально-економічному житті в Україні та в Європі загалом. Цим і зумовлена верхня хронологічна межа пропонованої праці — 30-ті роки ХХ ст.
Методологія та методи дослідження дисертаційної теми грунтуються на принципах історизму, об’єктивності, порівняльного аналізу, узагальнення і синтезу однотипних фактів, спрямовані на наукове утвердження етнічної самобутності українців.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ЕТНОКУЛЬТУРНА ХАРАКТЕРИСТИКА НАРОДНОЇ ВИШИВКИ ПОДІЛЛЯ (кінець ХІХ – 30-і роки ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок