Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДЕКОРАТИВНЕ РІЗЬБЛЕННЯ У САКРАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ ЗАКАРПАТТЯ XVIII–XIX СТ. (Історія. Типологія. Художньо-стильові особливості)

ДЕКОРАТИВНЕ РІЗЬБЛЕННЯ У САКРАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ ЗАКАРПАТТЯ XVIII–XIX СТ. (Історія. Типологія. Художньо-стильові особливості)

Назва:
ДЕКОРАТИВНЕ РІЗЬБЛЕННЯ У САКРАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ ЗАКАРПАТТЯ XVIII–XIX СТ. (Історія. Типологія. Художньо-стильові особливості)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,85 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Актуальність теми. Значні зміни в українському суспільстві в 80–90-х рок
ах ХХ ст. спричинилася до зняття ідеологічних заборон та легалізації ре
лігійного життя. Релігійні громади в Україні отримали для використання
ряд церковних пам’яток, що мають велике м


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
УДК 745.51:726.591(477.87)(09)
Приймич Михайло Васильович
ДЕКОРАТИВНЕ РІЗЬБЛЕННЯ У САКРАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ ЗАКАРПАТТЯ XVIII–XIX СТ.
(Історія. Типологія. Художньо-стильові особливості)
Спеціальність 17.00.06 – Декоративне і прикладне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидат мистецтвознавства
Львів – 2001


Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у Львівській академії мистецтв
Науковий керівник: кандидат мистецтвознавства, доцент, завідувач кафедри історії та теорії мистецтва Львівської академії мистецтв
ГОЛОД Ігор Васильович
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства, професор, завідувач відділом народного мистецтва Інституту народознавства НАН України
СТАНКЕВИЧ Михайло Євстахієвич
кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри дизайну Українського державного лісотехнічногоуніверситету.
ОДРЕХІВСЬКИЙ Ромвн Васильович
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, відділ народного мистецтва
Захист відбудеться “21” , березня 2001 р. о 10 год.
на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.103.01 у Львівській академії мистецтв за адресою: 79011, Львів, вул. Кубійовича, 38
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської академії мистецтв (79011, Львів, вул. Кубійовича, 38)
Автореферат розісланий “21” лютого 2001 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради, доктор мистецтвознавства Г. Г. Стельмащук.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Декоративне різьблення Закарпаття XVIII–ХІХ ст. відіграло помітну роль у формуванні художньої виразності місцевих храмових інтер’єрів. Свідченням цьому стало не лише збільшення різьбленого декору іконостасів, престолів, амвонів, але й те, що поступово вироблені технічні прийоми і художні методи склалися в стійку систему художньо-декоративного різьблення, яке надавало речам церковного вжитку особливої естетичної довершеності і виносило їх поза межі звичайної побутовості. Ключова роль в інтер’єрі закарпатських храмів східного обряду належала іконостасам, художні та стильові особливості яких найчастіше визначалися саме різьбленим оздобленням, про що свідчать як збережені пам’ятки, так і цілий ряд віднайдених нами архівних джерел.
Художнє різьблення активно розвивалося саме в зв’язку з потребами інтер’єру закарпатських церков. Однак воно не стало поки що об’єктом спеціальної уваги мистецтвознавчої науки. Та й усе сакральне мистецтво Закарпаття досі не отримало належного висвітлення у працях історико-релігійного характеру, що дає нам підстави вважати це питання явно недостатньо опрацьованим. Цілком зрозуміло, що декоративне сакральне різьблення не розвивалося саме по собі, а було генетично пов’язане з розвитком сакрального мистецтва, а разом з ним – і з духовно-релігійним і художнім життям краю. Національне існування в полі домінації чужих політичних і культурних інтересів наклало свій відбиток на все життя краю, особливо на таку чуттєву його сферу, якою є культура та мистецтво.
У зазначений час провідною силою в культурно-мистецьких процесах стало утвердження християнства східного обряду, яке здавна єднало Закарпаття з усією Україною. Власне ця обставина і висуває сакральне мистецтво Закарпаття на передній план мистецтвознавчої науки, актуалізує дослідження кожного з його видів, зокрема декоративного різьблення.
За роки державної незалежності церковні громади в Україні, зокрема на Закарпатті, отримали велику кількість храмів, що мають історичну й мистецьку вартість. Однак реальних обов’язків церковних громад щодо збереження екстер’єру та інтер’єру отриманих споруд фактично не було визначено.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ДЕКОРАТИВНЕ РІЗЬБЛЕННЯ У САКРАЛЬНОМУ МИСТЕЦТВІ ЗАКАРПАТТЯ XVIII–XIX СТ. (Історія. Типологія. Художньо-стильові особливості)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок