Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: РОЗВИТОК Я-КОНЦЕПЦІЇ У ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ЗАСОБУ ОРГАНІЗАЦІЇ УЧБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

РОЗВИТОК Я-КОНЦЕПЦІЇ У ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ЗАСОБУ ОРГАНІЗАЦІЇ УЧБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ / сторінка 5

Назва:
РОЗВИТОК Я-КОНЦЕПЦІЇ У ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ЗАСОБУ ОРГАНІЗАЦІЇ УЧБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,13 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Формування учбової діяльності передбачає спеціальну організацію системи предметних дій учнів, які забезпечують змістовний аналіз і узагальнення навчального матеріалу (В. В. Давидов). Традиційний засіб (ТН) організації учбової діяльності характеризується спрямованістю на формування елементарних умінь і навичок, які ґрунтуються на узагальненнях емпіричного типу, і поданням знань у готовому виді без аналізу їх походження.
Узагальнюючи дослідження О. К. Дусавицького, А. В. Захарової, Т. Ю. Андру- щенко, М. Е. Боцманової, Н. М. Трунової можна констатувати, що становлення дитини у початковій школі як суб'єкта учбової діяльності сприяє формуванню самосвідомості з більш стійким комплексом змістовних характеристик, критичності й обґрунтованості самооцінки. Однак лише в окремих роботах показані принципові розходження в подальшому розвитку особистості в підлітковому віці у залежності від засобу навчання в початковій школі (О. К. Дусавицький). Отже, необхідне поглиблене комплексне вивчення впливу засобу організації учбової діяльності в початковій школі на протікання центрального процесу підліткового віку – становлення Я-концепції особистості.
У другому розділі “Становлення Я-концепції в підлітковому віці” розглядається специфіка структурних компонентів Я-концепції підлітків, які навчалися за системою розвивального навчання (РН) і традиційною системою викладання (ТН), динаміка змін цих складових від 6 до 8 класу, досліджується зміст і динаміка Я-образів підлітків.
Виходячи із завдань, які поставлено у цій роботі, за допомогою відповідних методик було досліджено 15 учнівських колективів, що відрізняються за формою учбової діяльності і за віковими параметрами. У дослідженні прийняли участь 439 учнів 6–8 класів державних шкіл. Експериментальну групу склали учні школи № 3 м. Алушти і школи № 10 м. Красний Луч Луганської області. Навчання в класах ведеться за системою Д. Б. Ельконіна–В. В. Давидова, яка спеціально спрямована на формування суб'єкта учбової діяльності. Попередні дослідження, які проведено О. К. Дусавицьким, виявили високі показники розвитку теоретичного мислення учнів (змістовного аналізу, рефлексії на спосіб дії, планування). Контрольну групу склали учні шкіл № 4, № 1 і № 55 м. Харкова, що характеризуються високим рівнем якості навчання. Навчання ведеться за традиційною системою викладання.
Застосовані методики можна поділити на 3 групи. Першу групу склали методики, спрямовані на вивчення рівня сформованості компонентів учбової діяльності підлітків – системності мислення і планування (методика “Ряд кілець” В. В. Рубцова і методика А. З. Зака для визначення розходжень у плануванні). Другу групу склали методики, спрямовані на вивчення окремих компонентів Я-концепції підлітка: методика дослідження самооцінки О. А. Будассі, опитувальник самоставлення В. В. Століна, “моторна проба” Шварцландера для визначення рівня домагань, опитувальник РСК Дж. Роттера, адаптований МДУ для підліткового віку, методика визначення тривожності Е. І. Рогова. Для виявлення змісту Я-образів підлітків було використано метод стандартизованого самозвіту: підліткам пропонувалося написати твір про себе з опорою на спеціально розроблений план. Третю групу методик було застосовано для вивчення міжособистісних відносин у шкільних колективах. У цю групу ввійшли: метод соціометрії по діловому, навчальному й емоційному критеріям і методика А. Ф. Фідлера для оцінки психологічної атмосфери в колективі.
Результати дослідження дозволяють констатувати наступне. Спостерігаються істотні розходження в самооцінці учнів РН і ТН. У учнів РН 6 самооцінка вірогідно вища, ніж в учнів ТН 6 (p<0,01 за критерієм Стьюдента). Оцінюючи Я-реальне, шестикласники РН вважають себе суттєво більш наполегливими (p=0,04), енергійними (p=0,002), менш емоційно холодними (p=0,02), менш пасивними (p=0,008), ніж шестикласники ТН. Отже, розходження самооцінки шестикласників РН і ТН обумовлені в першу чергу розходженнями в оцінці себе як діючого суб'єкта.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: РОЗВИТОК Я-КОНЦЕПЦІЇ У ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ЗАСОБУ ОРГАНІЗАЦІЇ УЧБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок