Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Участь земств Лівобережної України в історико-краєзнавчому русі (1870-ті – 1918 рр.)

Участь земств Лівобережної України в історико-краєзнавчому русі (1870-ті – 1918 рр.)

Назва:
Участь земств Лівобережної України в історико-краєзнавчому русі (1870-ті – 1918 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,86 KB
Завантажень:
439
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут історії України
УДК 94/99/477/
Гапієнко Андрій Анатолійович
Участь земств Лівобережної України в історико-краєзнавчому русі (1870-ті – 1918 рр.)
07.00.01. – Історія України
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
1999
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі історико-краєзнавчих
досліджень Інституту історій України НАН України
Науковий керівник - доктор історичних наук, професор, завідувач
відділу історико-краєзнавчих досліджень
Інституту історії України НАН України
ГОРБИК В‘ЯЧЕСЛАВ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
Офіційні опоненти - доктор історичних наук, професор кафедри
давньої та нової історії України Київського
національного університету ім. Тараса Шевченка
КАТРЕНКО АНДРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
кандидат історичних наук, доцент кафедри історії
слов‘янських народів Національного педагогічного
університету ім. Михайла Драгоманова
СТРЕЛЬСЬКИЙ ГЕННАДІЙ В‘ЯЧЕСЛАВОВИЧ
Провідна установа - кафедра історії України Київського національного
університету культури і мистецтва
Захист відбудеться «26» лютого 1999 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої
вченої ради Д 26.235.01 в Інституті історії України НАН України (адреса: 252001,
Київ - 1, ввул. М.Грушевського, 4).
Автореферат розісланий «25» січня 1999 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат історичних наук Матях В.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Актуальність теми. З початку 90-х років значної гостроти та актуальності набуло питання реформування системи місцевого самовряду-вання. Це викликало підвищену увагу істориків і політиків до земських установ. І не випадково. Адже земська реформа була першою спробою втілення в життя ідей самоврядування в Російській імперії, до складу якої входили й українські землі. Після скасування кріпацтва у 1861 р. з усіх проведених протягом 60–70-х рр. реформ у Росії земська реформа, мабуть, мала найбільше суспільне значення. Вже під час розгляду проектів звільнення селян були висловлені побажання щодо запровадження місцевого самоврядування. Відтак, 1 (13) січня 1864 р. “Положення про губернські та земські установи” було підписано Олександром ІІ і введено в дію у 33 губерніях Росії. В інших губерніях (у тому числі й у губерніях Правобережної України) земства з'явилися лише на початку ХХ ст.).
До обов'язків новостворених установ входило страхування сільськогосподарських будівель від пожеж, утримання міських лікарень, ремонт мостів та шляхів, продовольча допомога населенню. Прикметно, що згідно з законом діяльність земств у галузі народної освіти та медичної допомоги відносилась до необов'язкової. Отже, царських уряд із самого початку намагався обмежити компетенцію земського самоврядування лише тими функціями, які практично неможливо було виконувати з центру. Крім того, самодержавство законодавчо забезпечило втручання в діяльність земств місцевої бюрократії.
Становлення земських установ було складним і досить-таки тривалим. Тим не менше, вже наприкінці ХІХ – на початку ХХ т. вони перетворилися на силу, з якою царат вимушений був рахуватися. Саме натоді без земської участі вже не вирішувалося жодне з питань як у соціально-економічному так і культурному житті провінції.
Таким чином, без вивчення історії земства неможливо скласти повну уяву про розвиток культури, народної освіти, медицини, статистики, агрономії, кооперації й т. ін. на Україні у дореволюційний період. Разом з тим, у наш час осмислення накопиченого земствами досвіду може допомогти при вирішенні численних сьогоденних проблем.
Хронологічні рамки роботи охоплюють практично весь період діяльності земських установ Лівобережної України, тобто з 1870-х рр., коли вони почали брати участь в історико-краєзнавчому русі, і до кінця 1918 – початку 1919 рр., коли припинили свою діяльність.
Географічні рамки роботи. У дисертації досліджується істо-рико-краєзнавча діяльність земських установ Лівобережної України – схід-ної частини України яка згідно з Андрусівським перемир’ям 1667 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Участь земств Лівобережної України в історико-краєзнавчому русі (1870-ті – 1918 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок