Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СИНЕРГЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЕВОЛЮЦІЇ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ

СИНЕРГЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЕВОЛЮЦІЇ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ

Назва:
СИНЕРГЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЕВОЛЮЦІЇ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,05 KB
Завантажень:
23
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ЄРЕМЕНКО Ірина Володимирівна
УДК 141.155 + 167.3
СИНЕРГЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЕВОЛЮЦІЇ
БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ
09.00.09 - філософія науки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Сумському державному педагогічному університеті імені А.С.Макаренка, на кафедрі філософії та соціології
Науковий керівник – доктор філософських наук, профессор
Цикін Веніамін Олександрович, Сумський
державний педагогічний університет
ім.А.С.Макаренка, завідувач кафедри
Офіційні опоненти – доктор філософських наук, професор
Крисаченко Валентин Семенович,
Національний інститут стратегічних
досліджень при Адміністрації Президента України, головний
консультант,
кандидат філософських наук, доцент
Чуйко Вадим Леонідович, Київський
національний університет імені
Тараса Шевченка
Провідна установа – Центр гуманітарної освіти НАН України,
кафедра філософії науки та культурології, м.Київ
Захист відбудеться 25 травня 2001 року о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.161.01 Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, 01001, Київ-1, вул.Трьохсвятительська, 4.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, 01001, Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4.
Автореферат розісланий 24 квітня 2001 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук
Гардашук Т.В.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. На сучасному постнекласичному етапі розвитку науки світоглядні, методологічні та епістемологічні орієнтири минулого багато в чому вже втрачають свій сенс, потребують корегування. Здобутки наукових досліджень останнього часу все частіше свідчать про кардинальну відсутність усталених істин, про зміщення акцентів і вирішальні зміни щодо відкриття нових перспектив. Криза основ, сумнів, невизначеність і непевність – усі ці порушення рівноваги, які останнім часом стали притаманними сучасній науці, епістемології і нашій культурі загалом, – аж ніяк не означають, що дослідження увійшли у фазу стагнації, або зовсім припинили свій розвиток.
Наш час, навпаки, – це час винаходів, час відкриття нових підходів та шляхів щодо подальших пошуків і пропозицій перспективних напрямків з великим евристичним потенціалом. Яскравим прикладом останнього є становлення та зміцнення позицій синергетики (або теорії самоорганізації), яка постулює, що співіснують порядок і хаос, самоорганізація і дисипація, еволюційні та біфуркаційні фази розвитку, що Всесвіт інтегрує в собі невпорядкованість, нестабільність, сталу нерівноважність, когерентність, кооперативність, фрактальність, індетермінізм, стохастичність, турбулентність, нелінійність, незворотність процесів та явищ різноманітної природи. Ці характеристики буття досить довго не враховувались та нехтувались науковцями, і поки що вони досконало не з'ясовані, та потребують фундаментального філософського та методологічного узагальнення та осмислення, їх подальшє вивчення дозволить відійти від суворої однозначної визначеності реальності, відмовитись від жорстких принципів класичної науки – простоти, лінійності, статичності, лапласівського принципу універсального детермінізму. Абсолютизація останніх, на наш погляд, а також панування до недавнього часу в наукових дослідженнях лише редукціоністсько-аналітичного підходу призвело до врахування лише однієї сторони дійсності, ігнорування неоднозначності і складності буття, що в купі з войовничим антропоцентризмом призвело, перш за все, до екологічної кризи. Таким чином, старі методологічні підходи класичної науки здатні сьогодні демонструвати лише свою неспроможність, обмеженість та недостатню ефективність щодо аналізу, насамперед, природних та соціальних процесів та явищ.
На цьому фоні і підвищується інтерес до сучасних інформаційних, системно-структурних, глобально еволюційних концепцій, які стають в змозі деконструювати наукові цінності минулого, радикальним чином перетворити та оновити панівні парадигми, видозмінити підвалини науки й вийти з загальної наукової кризи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: СИНЕРГЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЕВОЛЮЦІЇ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок