Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МИСТЕЦЬКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ РУХ: МОДЕРНІЗАЦІЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ І МОДЕРНІЗМ

МИСТЕЦЬКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ РУХ: МОДЕРНІЗАЦІЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ І МОДЕРНІЗМ

Назва:
МИСТЕЦЬКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ РУХ: МОДЕРНІЗАЦІЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ І МОДЕРНІЗМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,03 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ІМ. Т.Г. ШЕВЧЕНКА
ЛИСЕНКО-КОВАЛЬОВА НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА
УДК 821.161.2 (09) “19”: 7.036
МИСТЕЦЬКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ РУХ: МОДЕРНІЗАЦІЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ І МОДЕРНІЗМ
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ-2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі української літератури ХХ століття Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Науковий керівник: – доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАНУ
ДОНЧИК Віталій Григорович,
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка
НАН України,
провідний науковий співробітник.
Офіційні опоненти: – доктор філологічних наук, професор
КОВАЛІВ Юрій Іванович,
Інститут філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка,
професор – кафедри української літератури
ХХ століття;–
кандидат філологічних наук, доцент
ПАХАРЕНКО Василь Іванович,
Черкаський державний університет
ім. Богдана Хмельницького,
доцент кафедри української літератури.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет,
кафедра української літератури.
Міністерство освіти і науки України,
м. Дніпропетровськ.
Захист відбудеться „14” березня 2006 р. о 10.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий „10” лютого 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.М. Нога


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Реферована дисертація присвячена дослідженню Мистецького Українського Руху, унікальній літературній організації в історії української еміґраційної літератури. Виникнувши в 1945 році, МУР проіснував лише три роки, але встиг скластися в цілісну систему, створити багатоголосий дискурс, накреслити та апробувати різні шляхи розвитку національної літератури в світовому контексті. Українські письменники — Юрій Шерех, Віктор Петров-Домонтович, Ігор Костецький, Юрій Косач, Іван Багряний, Улас Самчук та ін. — прагнули виробити спільне ідеологічне підґрунтя для української літератури на еміґрації, однак модерний європейський контекст спонукав шукати шляхи виходу у світовий культурний простір, а невирішене національне питання не дозволяло відмовлятися од такої специфічної функції літератури, як утвердження державницької ідеї. Роздвоєння між прагненням літератури з певним надзавданням і літератури, вільної від усякого утилітарно-ідеологічного підходу, стало основою, по суті, найголовнішого конфлікту у виборі загального спрямування МУРу.
МУР — один із трьох етапів у розвитку еміґраційної літератури, що, з одного боку, продовжував „Празьку школу”, творчість українських літераторів міжвоєнного двадцятиліття з їхнім яскравим історіософізмом, націотворчим пафосом, стильовим синтезом, а з іншого —готував прихід Нью-Йоркської групи, яка в естетичному плані орієнтуватиметься на поетику модернізму. Отже, МУР у своїй сутності займає проміжне становище між модерним народництвом „пражан” та індивідуалістичним модернізмом „нью-йоркців”, у ньому полемізували між собою дві провідні концепції розвитку української літератури: традиціоналізм і модернізм, які визначали основу розвитку української літератури протягом всього ХХ ст.
Проблематика МУРу яскраво відбита у статтях та мемуарах його засновників. Проте в сучасних дослідженнях цей епізод української літературної історії досліджується недавно. Перші критичні прочитання МУРу з ревізією його ідеологічних засад здійснили Григорій Грабович у розвідці „У пошуках великої літератури”(1993) та Соломія Павличко, аналізуючи дискурс модернізму в українській літературі. Г.Грабович виходив із тлумачення настанови української еміґрації на ”велику літературу” передусім як на продукт суспільної та культурної тотальності, обумовленої прагненням засновників МУРу об’єднати всі свої зусилля для колективної національної справи української незалежності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: МИСТЕЦЬКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ РУХ: МОДЕРНІЗАЦІЯ ЛІТЕРАТУРНОЇ ТРАДИЦІЇ І МОДЕРНІЗМ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок