Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СТРУКТУРНІ ВЗАЄМОДІЇ В КОЛОЇДНИХ ДИСПЕРСНИХ СЕРЕДОВИЩАХ: СТАТИСТИКО-МЕХАНІЧНИЙ ПІДХІД

СТРУКТУРНІ ВЗАЄМОДІЇ В КОЛОЇДНИХ ДИСПЕРСНИХ СЕРЕДОВИЩАХ: СТАТИСТИКО-МЕХАНІЧНИЙ ПІДХІД

Назва:
СТРУКТУРНІ ВЗАЄМОДІЇ В КОЛОЇДНИХ ДИСПЕРСНИХ СЕРЕДОВИЩАХ: СТАТИСТИКО-МЕХАНІЧНИЙ ПІДХІД
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
35,54 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЗИКИ КОНДЕНСОВАНИХ СИСТЕМ
На правах рукопису
ТРОХИМЧУК Андрій Дмитрович
УДК 536.75; 538.9
 
СТРУКТУРНІ ВЗАЄМОДІЇ В КОЛОЇДНИХ ДИСПЕРСНИХ СЕРЕДОВИЩАХ: СТАТИСТИКО-МЕХАНІЧНИЙ ПІДХІД
01.04.24 – фізика колоїдних систем
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Львів – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті фізики конденсованих систем НАН України
Офіційні опоненти:
Академік НАН України, доктор фіз.-мат. наук, професор Булавін Леонід Анатолієвич,
Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, завідувач кафедри молекулярної фізики;
Доктор фіз.-мат. наук, професор Головач Юрій Васильович, Інституту фізики конденсованих систем НАН України, м. Львів, провідний науковий співробітник;
Доктор фіз.-мат. наук, професор Лев Богдан Іванович,
Інститут теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України, завідувач відділом.
Захист відбудеться “_26_”_грудня_ 2007 р. о 1530 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .156.01 при Інституті фізики конденсованих систем НАН України за адресою: 79011, м. Львів-11, вул. Свєнціцького, 1.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Інституту фізики конденсованих систем НАН України за адресою: 79026, м. Львів-26, вул. Козельницька, 4.
Автореферат розісланий “_26_”_листопада_ 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Д .156.01
кандидат фіз.-мат. наук Т.Є.Крохмальський


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Колоїдні дисперсії належать до класу складних флюїдів, які дуже часто зустрічаються в природних умовах і одночасно є надзвичайно важливими у різноманітних технічних та технологічних застосуваннях. З точки зору статистичної фізики, колоїдні дисперсії – це багатокомпонентні системи, де кожна з компонент характеризується своїми власними характерними масштабами. З огляду на розміри частинок в колоїдних дисперсіях, можна виділити такі чотири характерні масштаби довжин: (i) молекулярний (до 10A), пов’язаний з молекулами, атомами та іонами; (ii) субмікроскопічний або нанометровий (від 1nm до 100nm ), який об’єднує наночастинки та міцелоутворення; (iii) мікроскопічний (від 1m до 100m), що є характерним для крапель рідини та газу в емульсіях та пінах та (iv) макроскопічний.
Результатом співіснування в рамках однієї системи кількох підсистем з різними характерними розмірами частинок є явище шарування молекул або менших частинок біля поверхонь більших частинок. Якщо відстань між двома великими частинками буде такою, що ширина щілини між їх поверхнями дозволятиме розмістити ціле число шарів менших частинок, то поряд з прямою взаємодією, між такими великими частинками виникне додаткова відштовхувальна взаємодія. Якщо ж відстань між великими частинками буде такою, що ширина щілини не дозволятиме розмістити ціле число шарів менших частинок, то зовнішній осмотичний тиск приведе до того, що між такими великими частинками виникне додаткове притягання. Саме такі взаємодії ми і називаємо структурними. Їх існування підтверджено експериментальними вимірюваннями поверхневих сил в різноманітних органічних і неорганічних розчинниках [ Israelachvili J., Intermolecular and surface forces. Academic Press: NY (1991)], а також експериментами на тонких колоїдних плівках [Nikolov A., Wasan D.T., J. Coll. Interface Sci. 1(1989)], і зараз є незаперечним фактом [1].
Особливої уваги заслуговує випадок, коли відстані між великими частинками такі, що ширина щілини, утвореної їх поверхнями, не дозволяє розмістити навіть один шар менших частинок. Тоді структурне притягання між великими частинками є найсильнішим і може приводити до утворення комплексів двох або більшого числа великих частинок, або навіть і до зміни агрегатного стану підсистеми великих частинок з відповідним впливом на властивості системи в цілому. Можливість такого сценарію була теоретично передбачена японськими вченими Асакурою і Оосавою ще у 1954 році, а відповідна притягальна взаємодія дістала назву "depletion attraction", що українською мовою могло б означати притягання через збіднення або просто притягання збіднення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: СТРУКТУРНІ ВЗАЄМОДІЇ В КОЛОЇДНИХ ДИСПЕРСНИХ СЕРЕДОВИЩАХ: СТАТИСТИКО-МЕХАНІЧНИЙ ПІДХІД

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок