Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНТИЦИПАЦІЇ В ПРОЦЕСІ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТАРШОКЛАСНИКАМИ МИСЛЕННЄВИХ ЗАДАЧ

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНТИЦИПАЦІЇ В ПРОЦЕСІ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТАРШОКЛАСНИКАМИ МИСЛЕННЄВИХ ЗАДАЧ

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНТИЦИПАЦІЇ В ПРОЦЕСІ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТАРШОКЛАСНИКАМИ МИСЛЕННЄВИХ ЗАДАЧ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,85 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ імені Г.С. КОСТЮКА
АПН УКРАЇНИ
ГУМЕНЮК ГАЛИНА ВАДИМІВНА
УДК 159.922.6 – 053.6 (048)
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНТИЦИПАЦІЇ
В ПРОЦЕСІ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТАРШОКЛАСНИКАМИ МИСЛЕННЄВИХ ЗАДАЧ
Спеціальність 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті психології імені Г.С. Костюка АПН України, лабораторія психології навчання ім. І.О. Синиці
Науковий керівник доктор психологічних наук, професор,
дійсний член АПН України
Максименко Сергій Дмитрович,
Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, директор
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, доцент
Потапова Валентина Дмитрівна,
Донецький національний університет МОН України,
завідувач кафедри психології
кандидат психологічних наук, доцент
Папуча Микола Васильович,
Ніжинський державний університет ім. Миколи Гоголя,
завідувач кафедри практичної психології
Провідна установа Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова МОН України,
кафедра психології, м. Київ
Захист відбудеться 21 листопада 2006 року об 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.453.01 в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України за адресою: 01033, м. Київ-33, вул. Паньківська, 2
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту психології
ім. Г.С. Костюка АПН України
Автореферат розісланий “ 20 ” жовтня 2006 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.О. Балл
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Сучасний етап розвитку суспільства характеризується активізацією людського фактору у всіх сферах життєдіяльності. Це обумовлює важливість досліджень інтелектуального розвитку особистості. В їх руслі чималого значення набуває вивчення антиципації як однієї з важливих функцій і механізмів інтелекту.
Дослідження антиципації як фундаментальної властивості психіки, що проявляється на різних рівнях психічного відображення, сприяло виокремленню відповідного напрямку психологічних досліджень (Т.Ф. Базилевич, І.Г. Батраченко, Б.Ф. Ломов, Є.М. Сурков). Розуміння антиципації, як універсальної складової будь-якої діяльності, вивело дослідників і на вивчення антиципації в структурі мисленнєвої діяльності, де вона набуває найсуттєвішого значення (А.В. Брушлінський, Л.Л. Гурова, О.К. Тихомиров, Б.М. Теплов).
Водночас, попри значний обсяг теоретичної та прикладної розробки проблеми антиципації у контексті пізнавальної діяльності учня вона до останнього часу не розглядалася. Тим часом очевидним є те, що вивчення особливостей антиципації у процесі розв’язання учнями мисленнєвих задач дозволить розкрити шляхи підвищення її результативності, а отже й ефективності учіння (А.В. Брушлінський, В.О. Моляко, М.Л. Смульсон).
Антиципація є інтелектуальною активністю, спрямованою на випереджальне відображення („моделювання”) майбутнього. Завдяки їй реалізується рух думки, спрямований на з’ясування невідомого. Найбільш сприятливим періодом для вдосконалення прогностичних можливостей мислення учнів вважають старший шкільний вік як сенситивний період для розвитку всіх вищих психічних функцій, зокрема й теоретичного мислення (Л.С. Виготський, І.С. Кон, М.С. Лейтес, С.Д. Максименко, Ж. П’яже, М.Л. Смульсон).
Таким чином, актуальність та недостатня розробленість проблеми антиципації з позиції вікової та педагогічної психології зумовили вибір теми дисертації: „Психологічні особливості антиципації в процесі розв’язання старшокласниками мисленнєвих задач”.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження входить до комплексної теми лабораторії психології навчання Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України „Психологічне забезпечення розвитку особистості в системі безперервної освіти” (№ держреєстрації 0100U000660) та затверджена Радою з координації наукових досліджень у галузі педагогіки та психології в Україні (протокол № від 25.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АНТИЦИПАЦІЇ В ПРОЦЕСІ РОЗВ’ЯЗАННЯ СТАРШОКЛАСНИКАМИ МИСЛЕННЄВИХ ЗАДАЧ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок