Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОКАЗІОНАЛЬНЕ СЛОВО В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКОМОВНІЙ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ КОМУНІКАЦІЇ (комунікативно-прагматичний та соціокогнітивний аспекти)

ОКАЗІОНАЛЬНЕ СЛОВО В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКОМОВНІЙ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ КОМУНІКАЦІЇ (комунікативно-прагматичний та соціокогнітивний аспекти)

Назва:
ОКАЗІОНАЛЬНЕ СЛОВО В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКОМОВНІЙ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ КОМУНІКАЦІЇ (комунікативно-прагматичний та соціокогнітивний аспекти)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,67 KB
Завантажень:
359
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ІНСТИТУТ ФІЛОЛОГІЇ
ДОРОФЄЄВА ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА
УДК 81’2/’44:070.41
ОКАЗІОНАЛЬНЕ СЛОВО В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКОМОВНІЙ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ КОМУНІКАЦІЇ
(комунікативно-прагматичний та соціокогнітивний аспекти)
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі російської мови Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Кудрявцева Людмила Олексіївна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, професор кафедри російської мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Рудяков Олександр Миколайович,
Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського,
завідувач кафедри російського мовознавства;
кандидат філологічних наук, доцент
Кендюшенко Алла Георгіївна,
Київський національний лінгвістичний університет,
доцент кафедри практики і методики викладання слов’янських мов
Провідна організація – Черкаський державний університет імені Богдана Хмельницького,
кафедра загального та російського мовознавства, Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться "06" червня 2003 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д26.001.19 Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, бульвар Шевченка, 14, к.63).
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці імені М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (м. Київ, вул. Владимирська, 58, к. ).
Автореферат розіслано "3" травня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.О.Медведєва
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження проблеми мовленнєвого спілкування зумовлюється насамперед його значущістю в житті сучасного суспільства: розвитком засобів масової інформації, необхідністю цілеспрямованого формування суспільної думки, збільшенням вербальних способів оволодіння культурою в процесі соціалізації членів суспільства та ін. Кардинальні зміни, що відбуваються сьогодні у соціально-політичній і економічній сферах життя, найбільш виразно і швидко проявляють себе в мові засобів масової інформації. Як справедливо відзначає Л.О. Кудрявцева, мова ЗМІ відображає мовну/мовленнєву картину соціуму.
Завдяки своїй високій популярності ЗМІ водночас і впливають на повсякденну мову, і відображають її особливості. Саме журналісти виступають сьогодні ініціаторами вільного обходження з мовою. За спостереженнями лінгвістів, мова газетно-журнальної комунікації кінця ХХ сторіччя стає еталонним, нормотворчим фактором, який впливає на сучасні загальномовні тенденції (Г.П. Немищенко, А.П. Сковородников, Г.М. Скляревська, Н.І. Клушина, О.В. Какоріна й ін.). З іншого боку, дослідники мови ЗМІ говорять про неї як про впливовий і авторитетний різновид мовлення, інструмент формування суспільних поглядів та настроїв (В.І. Аннушкін, М.М. Володина, Ю.А. Сафонова, Е.Р. Агаларова та ін.). Скасування цензури, свобода слова, децентралізація інформації, відкриття багатьох раніше заборонених тем зумовили якісні зміни у сучасній періодиці. Для досягнення перлокутивного ефекту (термін Дж. Остіна) журналісти використовують різноманітні лексико-фразеологічні одиниці. Серед них помітне місце займають оказіональні слова.
Виникнення нового слова в мовленні завжди привертало увагу лінгвістів. Мовленнєвим неологізмам присвячені роботи Г.О. Винокура, Н.І. Фельдман, В.Н. Хохлачової, О.Г. Ликова, В.В. Лопатіна, О.А. Земської, О.А. Габинської, І.С. Улуханова, Н.А. Янко-Триницької, М.У. Калніязова, Г.Е. Гончаренко, Е.І. Ханпіри та ін. Усі вчені, аналізуючи лексичні новотвори, намагалися дати свою інтерпретацію особливостей їхнього утворення і функціонування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ОКАЗІОНАЛЬНЕ СЛОВО В СУЧАСНІЙ РОСІЙСЬКОМОВНІЙ ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ КОМУНІКАЦІЇ (комунікативно-прагматичний та соціокогнітивний аспекти)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок