Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КІЛЬКІСНІ СПОСОБИ ДІЄСЛІВНОЇ ДІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

КІЛЬКІСНІ СПОСОБИ ДІЄСЛІВНОЇ ДІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
КІЛЬКІСНІ СПОСОБИ ДІЄСЛІВНОЇ ДІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,66 KB
Завантажень:
342
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П. Драгоманова
СИДОРЕНКО Тетяна Михайлівна
УДК 81.161.2’366
КІЛЬКІСНІ СПОСОБИ ДІЄСЛІВНОЇ ДІЇ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Грищенко Арнольд Панасович,
Національний педагогічний
університет імені М.П.Драгоманова,
завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Інститут філології Київського
національного університету
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри сучасної
української мови.
кандидат філологічних наук, доцент
Степаненко Микола Іванович,
Полтавський державний
педагогічний університет
імені В.Г.Короленка,
завідувач кафедри української мови.
Провідна установа – Інститут української мови
НАН України,
відділ історії та граматики
української мови, м. Київ.
Захист відбудеться “17” травня 2005 р. о 16.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано “14” квітня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Гальона Н.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проблеми аспектуальності дієслова, якій властиві як спільні, так і відмінні, індивідуальні ознаки реалізації в слов’янських мовах, мають тривалу наукову історію, але, як свідчать сучасні лінгвістичні студії українських і зарубіжних мовознавців, залишаються актуальними, знаходять нові аспекти теоретичного й практичного аналізу з урахуванням взаємодії граматичних (видових) і семантичних ознак дієслова.
На матеріалі української мови питання виду як дієслівної граматичної категорії висвітлювалося в роботах О.О.Потебні, В.М.Русанівського, І.Р.Вихованця, А.П.Загнітка. Розглядові питань, пов’язаних із класифікаційним і значеннєвим аналізом способів дієслівної дії (далі – СДД), присвячені дослідження В.В.Акуленка, С.О.Соколової, М.І.Калька, В.П.Мусієнко, Н.М.Мединської. У сучасних лінгвістичних розвідках зарубіжних авторів (Ю.С.Маслова, О.В.Ісаченка, О.В.Бондарка, М.О.Кронгауза, М.Гіро-Вебера, Н.С.Авілової, Анни А.Залізняк і О.Д. Шмельова, І.О.Мельчука, Л.І.Ройзензона та ін.) категорія дієслівного виду інтерпретується як граматичне ядро функціонально-семантичного поля аспектуальності, на периферії якого перебувають СДД. Актуальним залишається подальше поглиблене дослідження дієслівного аспектуального явища на широкому лінгвістичному матеріалі з особливою увагою до таких питань, як фактичний склад лексико-семантичних груп дієслів, які реалізують відповідні СДД, та особливості поширення їх залежними компонентами в структурі речення.
Класифікації СДД здійснюються з урахуванням характеру типової для частини дієслів значеннєвої модифікації й абстрагування її від інших часткових значень. Семантичні ознаки аспектуальності виражаються за допомогою лексичних та словотвірних засобів або їх комбінацією. Більшості формантів української мови властива багатозначність, у зв’язку з чим вони беруть безпосередню участь у формуванні різних функціонально-семантичних груп СДД.
На основі систематизації СДД за характером типових інтегральних значеннєвих ознак у семантиці похідних дериватів виділяється значна група дієслів – носіїв кількісного значення. Отже, кількість як семантична категорія знаходить своє відображення в системі дієслівних предикатів. У зв’язку з цим на особливу увагу заслуговує аналіз мовних засобів, які репрезентують значеннєвий план кількості на рівні дієслова, співвідносність похідних лексичних одиниць із граматичною категорією виду.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: КІЛЬКІСНІ СПОСОБИ ДІЄСЛІВНОЇ ДІЇ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок