Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТИПОЛОГІЯ СЛОВОТВІРНИХ ЗНАЧЕНЬ ВІДСУБСТАНТИВНИХ ПОХІДНИХ

ТИПОЛОГІЯ СЛОВОТВІРНИХ ЗНАЧЕНЬ ВІДСУБСТАНТИВНИХ ПОХІДНИХ

Назва:
ТИПОЛОГІЯ СЛОВОТВІРНИХ ЗНАЧЕНЬ ВІДСУБСТАНТИВНИХ ПОХІДНИХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,66 KB
Завантажень:
81
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Дніпропетровський національний університет
ЖАРКО СВІТЛАНА ЮРІЇВНА
УДК 811.161.2’373.611
ТИПОЛОГІЯ СЛОВОТВІРНИХ ЗНАЧЕНЬ
ВІДСУБСТАНТИВНИХ ПОХІДНИХ
10. 02. 01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2008


Дисертацією є рукопис.
Дисертацію виконано на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент Левун Ніна Віталіївна, кафедра української мови Дніпропетровського національного університету.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Олексенко Володимир Павлович, Херсонський державний університет, завідувач кафедри журналістики;
кандидат філологічних наук, доцент Іншакова Ірина Опанасівна, Криворізький державний педагогічний університет.
Захист відбудеться „ 20” лютого 2008 року о 12:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті за адресою:
49025, м. Дніпропетровськ, просп. Гагаріна, 72, факультет української й іноземної філології та мистецтвознавства, ауд. 1306
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, просп. Гагаріна, 72.
Автореферат розіслано „ 18 ” січня 2008 року.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, кандидат філологічних наук,
доцентМ.С. Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Звернення до смислової сфери мови в галузі словотвору пояснються тим, що семантика – невід’ємна й основна частина впорядкування процесів словотворення: вона не лише є результатом дериваційного процесу, але й передує йому.
Загальне посилення уваги до плану змісту в дериватології знайшло своє вираження в утвердженні поняття „словотвірне значення”, теоретичне осмислення якого відбувалося в працях І.С. Улуханова, В.В. Лопатіна, Є.С. Кубрякової, О.А. Земської, І.Г. Милославського, Р.С. Манучаряна тощо, а подальшого обґрунтування набуло в розвідках українських лінгвістів, зокрема К.Г. Городенської, В.О. Горпинича, В.В. Ґрещука, Г.П. Циганенко, Н.Ф. Клименко, Л.О. Родніної та ін.
Сучасне вітчизняне мовознавство оперує дослідженнями, у яких з’ясовано природу й сутність словотвірного значення (СЗ), виявлено його ознаки, засоби репрезентації та методи виведення, охарактеризовано семантичну структуру окремих розрядів дериватів (Л.Є. Азарова, Т.П. Вільчинська, Н.Ф. Клименко, В.Д. Пономаренко, О.О. Селіванова тощо). Значним кроком у вивченні словотвірної семантики стали праці, у яких значення похідних слів визначається на базі синтаксичних структур, оскільки процес словотворення спрямований на компресію судження без суттєвих втрат інформації. Проте зазначені дослідження не охоплюють усіх проблем у царині словотвірної семантики. Зокрема, остаточно не розв’язаною лишається проблема типології СЗ та їх реалізації в різних дериваційних моделях.
Оскільки типологізувальним чинником у словотворі є твірна основа, типологія словотвірної семантики повинна здійснюватися на базі похідних, об’єднаних частиномовною спільністю твірних слів. В українському мовознавстві створено типологію відприкметникового словотвору В.В. Ґрещуком. Наявні також праці, у яких виявлено специфіку СЗ відсубстантивів, однак вони стосуються окремих груп відіменникових дериватів. Так, СЗ відіменникових дієслів та їх мотиваційні ознаки виявлено в дисертації Г.В. Кочерги, а відіменникових прикметників – у доробку В.М. Васильченка. Сучасна українська лінгвістика містить описи семантичної структури відіменникових локативів (О.М. Пелехата), іменників зі значенням збірності (Г.Я. Томіліна, Н.А. Задорожна), жіночності (М.П. Брус, С.П. Семенюк), подібності (О.Ф. Тилик). Утім, на сьогодні немає комплексного дослідження, присвяченого типологізації СЗ відсубстантивів, що й зумовлює актуальність пропонованої наукової праці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ СЛОВОТВІРНИХ ЗНАЧЕНЬ ВІДСУБСТАНТИВНИХ ПОХІДНИХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок