Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОСТАТІ НАРОДНИХ ВАТАЖКІВ ДОБИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ У СЕМІОТИЧНОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСЕННОЇ ЕПІКИ

ПОСТАТІ НАРОДНИХ ВАТАЖКІВ ДОБИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ У СЕМІОТИЧНОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСЕННОЇ ЕПІКИ

Назва:
ПОСТАТІ НАРОДНИХ ВАТАЖКІВ ДОБИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ У СЕМІОТИЧНОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСЕННОЇ ЕПІКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,97 KB
Завантажень:
311
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ КУЛЬТУРИ
КОРНЄВ Андрій Юрійович
УДК 94 (477) “16”: 801.81 (043.3)
ПОСТАТІ НАРОДНИХ ВАТАЖКІВ
ДОБИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ
У СЕМІОТИЧНОМУ ПРОСТОРІ
УКРАЇНСЬКОЇ ПІСЕННОЇ ЕПІКИ
17.00.01 – теорія та історія культури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Харків – 2005
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі історії і теорії мистецтва Харківської державної академії дизайну та мистецтв Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор мистецтвознавства, професор
Богуславський Всеволод Михайлович
професор кафедри історії і теорії
мистецтва ХДАДМ
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Удод Олександр Андрійович
провідний науковий співробітник
Інституту історії України НАН України
кандидат історичних наук, доцент
Задунайський Вадим Васильович
доцент кафедри історії України
Донецького національного університету
Провідна установа: Київський національний університет
ім. Т. Г. Шевченка
Захист відбудеться “16” червня 2005 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.807.01 Харківської державної академії культури за адресою: 61003,
м. Харків, Бурсацький спуск, 4, Малий зал.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківської державної академії культури ( 61003, м. Харків, Бурсацький спуск, 4 ).
Автореферат розісланий “_13 ” травня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Лошков Ю.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Пісенний фольклор в цілому і героїчний епос українського народу, зокрема, протягом кількох століть відігравав важливу роль у процесах етнічної самоідентифікації, а згодом у формуванні української нації. Ці процеси мали спільні ознаки з розвитком європейської фольклористики та рухом “будителей” у слов’янських народів східної Європи. Справжнє захоплення національним фольклором у ХІХ ст., особливо героїчним епосом, пояснюється високим пафосом боротьби за волю й незалежність, що була закладена в його основі. Беручи до уваги загальноєвропейський контекст, слід зауважити, що в Україні пісенний епос завжди був важливою культурною національною домінантою. По-перше, це пояснюється складним і довготривалим процесом боротьби українців за незалежність і державність, отже актуальність героїчного епосу, його надихаючий приклад, не згасали навіть протягом ХХ ст. По-друге, тільки в Україні, завдяки наявності активного середовища – селянства, необхідного для постійного функціонування фольклору, збереглася жива традиція кобзарства. Невипадково кобзарство було фізично знищене в той час, коли радянський репресивний апарат розпочав геноцид проти українського села.
На початок ХХ ст., дослідники-аматори, визначні вчені і діячі національної культури, зробили чимало для фіксації й збереження фольклорної спадщини. Протягом другої половини ХІХ ст., переважно у межах Російської імперії, виходили численні публікації щодо “малоросійського” фольклору, окремі збірки з текстами українських народних пісень. Для позначення пізньої української епічної традиції виник термін “думи”, що став загальноприйнятим в академічній науці. Захоплення всім українським стало настільки всеосяжним, що імперська російська влада вдалася до заборонних дій стосовно української мови та культури. Однак і поліцейські заходи не припинили активний процес збирання та публікації пам’яток українського фольклору.
Нарешті, коли процес накопичування вже переходив у стадію осмислення і наукового вивчення, на розвиток української фольклористики негативно вплинули світові історичні події. Спочатку перша світова війна, яка посилила російські шовіністичні настрої, потім більшовицька революція, військова експансія проти Української держави, згодом утворення тоталітарної радянської ідеології – усе це не сприяло розвиткові національної фольклористики. Сталінські репресії 30-х рр. ХХ ст. і розгром української інтелігенції призвели до того, що будь-яка згадка про глибоке коріння української культури стала практично неможливою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПОСТАТІ НАРОДНИХ ВАТАЖКІВ ДОБИ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ У СЕМІОТИЧНОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСЕННОЇ ЕПІКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок