Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВНА ПОЛІТИКА ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ, ГЕТЬМАНАТУ ТА ДИРЕКТОРІЇ УНР

МОВНА ПОЛІТИКА ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ, ГЕТЬМАНАТУ ТА ДИРЕКТОРІЇ УНР

Назва:
МОВНА ПОЛІТИКА ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ, ГЕТЬМАНАТУ ТА ДИРЕКТОРІЇ УНР
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,24 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ДАНИЛЕВСЬКА ОКСАНА МИКОЛАЇВНА
УДК 811.161.2’272:112
МОВНА ПОЛІТИКА ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ,
ГЕТЬМАНАТУ ТА ДИРЕКТОРІЇ УНР
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі соціолінгвістики Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент
Хоменко Людмила Мечиславівна,
Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцент кафедри мови та стилістики.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Пономарів Олександр Данилович,
Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор кафедри мови та стилістики;
 
кандидат філологічних наук, доцент
Масенко Лариса Терентіївна,
Національний університет “
Києво-Могилянська Академія”,
завідувачка кафедри української мови.
Провідна установа – Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Одеса.
Захист відбудеться 8 липня 2004 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .173.01 при Інституті української мови НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту української мови та Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 5 червня 2004 р.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук ______ І. А. Самойлова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Мовна політика належить до перспективних напрямів соціолінгвістичних досліджень. Її явища, починаючи від 60-их рр. ХХ ст., викликають жвавий науковий інтерес. Насамперед проблеми мовної політики й мовного планування (так само як проблеми нормалізації та кодифікації мови) досліджують у межах макросоціолінгвістичного підходу, оскільки вони заторкують інтереси всього населення, яке користується цією мовою. Поняття “мовна політика” належить до найспецифічніших понять соціолінгвістики взагалі і макросоціолінгвістики зокрема.
Мовна політика стає об’єктом діахронної соціолінгвістики, коли її дослідження спрямоване на з’ясування зв’язків між історією мови, змінами, що відбуваються в ній, та історією суспільства, в якому функціонує ця мова.
Цілком виправданою з огляду на сучасну мовну ситуацію видається зацікавленість проблемами мовної політики в українському мовознавстві, засвідчена працями Б. Ажнюка, О. Зарецького, Л. Масенко, В. Радчука, Л. Ставицької, О. Тараненка, О. Ткаченка, В. Чемеса, Н. Шумарової, Г. Яворської та інших дослідників. Проаналізовано багато фактів з історії української мови, що обґрунтовують вплив соціуму на мову. Різні аспекти мовної політики висвітлені в працях С. Я. Єрмоленко, М. Жовтобрюха, Н. Непийводи, В. Німчука, Т. Радзієвської, В. Русанівського. Дослідження українських мовознавців поглиблюють теоретичні засади напрямів сучасної мовної політики в Україні, серед яких пріоритетними є розширення сфер використання української мови, впровадження її в урбаністичний простір і, зокрема, у сферу масової культури, творення національних терміносистем різних галузей знань, особливо для інформаційних технологій, зміна мовної ситуації в бік збільшення кількості мовців, для яких українська мова є функціонально першою, корекція та кодифікація мовних норм.
Успішна реалізація кожного з напрямів можлива за умови активної участі в мовнореформаторських процесах держави. Адже саме держава здатна заходами мовної політики перетворювати мову на ефективне знаряддя для свого зміцнення або ж, навпаки, призводити до кризових ситуацій у суспільстві на ґрунті мовного протистояння.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: МОВНА ПОЛІТИКА ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ, ГЕТЬМАНАТУ ТА ДИРЕКТОРІЇ УНР

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок