Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ОСОБОВИХ НАЙМЕНУВАНЬ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ЧАРІВНИХ КАЗКАХ (у записах ХІХ ст.)

СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ОСОБОВИХ НАЙМЕНУВАНЬ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ЧАРІВНИХ КАЗКАХ (у записах ХІХ ст.)

Назва:
СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ОСОБОВИХ НАЙМЕНУВАНЬ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ЧАРІВНИХ КАЗКАХ (у записах ХІХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,38 KB
Завантажень:
317
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВОЛОДИ
МИРА ГНАТЮКА


ПРИКАРПАТСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
РЕДЬКВА Марія Ігорівна
УДК 811.161.2:373.2
СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ОСОБОВИХ НАЙМЕНУВАНЬ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ЧАРІВНИХ КАЗКАХ
(у записах ХІХ ст.)
Спеціальність 10.02.01 — українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ — 2008


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі українського та загального мовознавства Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Міністерства освіти та науки України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук
Невідомська Лілія Мелетіївна,
доцент кафедри українського та загального
мовознавства, Тернопільський національний
педагогічний університет імені
Володимира Гнатюка
Офіційні опоненти: академік АПН, доктор філологічних наук
Мацько Любов Іванівна,
професор, завідувач кафедри стилістики
української мови,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова
кандидат філологічних наук
Габорак Мирослав Михайлович,
доцент кафедри української мови,
Прикарпатський національний університет
імені Василя Стефаника
Захист відбудеться 14 березня 2008 р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 20.051.02 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79, Будинок учених).
Із дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника за адресою: 76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79.
Автореферат розіслано 12 лютого 2008 року.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент Тишківська Н.Я.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Мова чарівної казки є багаторівневою кодовою системою, в якій зашифровано різні пласти знань. Як зазначав В. Гнатюк, ті, хто вміють читати казки, знайдуть у них багато стародавніх культурних пережитків: залишки міфів, погляди людей на природу та ставлення до неї тощо. Українські фольклорні тексти містять давні ментальні елементи. Загалом українська народна традиція багата архаїзмами, а в багатьох випадках зберігає те, що в інших культурах уже втрачено і може бути відновлено лише внаслідок певних реконструкцій.
Пропонована дисертаційна робота є комплексним дослідженням основних сегментів номінативної системи українських народних чарівних казок (на матеріалі записів, здійснених у ХІХ ст.). Незважаючи на значну кількість праць, присвячених казковому епосу в слов’янському мовознавстві, українська казка з погляду її лінгвальної специфіки вивчена недостатньо, хоча зацікавлення цим аспектом у казкознавстві спостерігається з кінця ХІХ століття.
Ґрунтовне дослідження номінації чарівної казки потребує використання не лише лінгвістичних напрацювань з цієї проблеми, а й дотичних матеріалів з етнолінгвістики, культурології, міфології, фольклористики, зокрема робіт О. Бріциної, В. Гнатюка, В. Давидюка, Л. Дунаєвської, К. П. Естес, В. Іванова та В. Топорова, М. Костомарова, Е. Мелетинського, М. Новикова, О. Потебні, В. Проппа, Е. Б. Тайлора, М. Толстого, Марії Л. фон Франц, Т. Цив’ян, М. Чумарної та ін. Щодо власне мовознавчого аспекту фольклорних творів, то у цьому напрямку примітними є дослідження Г. Борека, З. Василько, В. Вересаєва, М. Грицак, Л. Доровських, С. Єрмоленко, Н. Колесник, Т. Кондратьєвої, С. Лавриненко, А. Хроленка, Р. Шрамека.
Номінація, як невід’ємний та один із найважливіших компонентів казкової мови, є інформативно навантаженою, оскільки у міфологічному світогляді ім’я не відокремлювалося від номінованого об’єкта. Тому семантика імені відігравала особливу роль у з’ясуванні сутності його носія.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ОСОБОВИХ НАЙМЕНУВАНЬ В УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ ЧАРІВНИХ КАЗКАХ (у записах ХІХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок