Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ОДИНИЦІ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ГОВОРІННЯ В ПРАГМАТИЧНОМУ АСПЕКТІ (НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ)

ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ОДИНИЦІ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ГОВОРІННЯ В ПРАГМАТИЧНОМУ АСПЕКТІ (НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ)

Назва:
ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ОДИНИЦІ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ГОВОРІННЯ В ПРАГМАТИЧНОМУ АСПЕКТІ (НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,63 KB
Завантажень:
160
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені Г. С. СКОВОРОДИ
КРИСЕНКО ТЕТЯНА ВАСИЛІВНА
УДК 811.161.1’ 373.7
ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ОДИНИЦІ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ГОВОРІННЯ
В ПРАГМАТИЧНОМУ АСПЕКТІ
(НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ)
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
А В Т О Р Е Ф Е Р А Т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ХАРКІВ – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі мовознавства Харківського державного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент кафедри
російської мови та загального мовознавства
Харківського державного педагогічного університету
імені Г.С. Сковороди
Карпенко Олена Петрівна
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор кафедри
загального та російського мовознавства
Дніпропетровського національного університету
Пристайко Тамара Степанівна
кандидат філологічних наук, доцент кафедри
російської мови Національної фармацевтичної академії України
Субота Лариса Андріївна
 
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний університет
імені В.К. Винниченка, кафедра загального та російсь-
кого мовознавства, Міністерство освіти і науки України

Захист відбудеться 16 травня 2002 р. о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради
Д 64.053.03 у Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди за адресою: 61168, м.Харків, вул. Блюхера, 2, ауд.№ 221–А
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди (вул. Блюхера, 2).
Автореферат розіслано 15 квітня 2002 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.А. Олексенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальною проблемою сучасної лінгвістичної семантики є дослідження функціонування мови у процесі комунікації. Мовну систему можна розглядати як механізм, який забезпечує передачу знань у специфічних умовах соціальної взаємодії. Передаючись від одного учасника до іншого, ці знання впливають на сам інструмент передачі – на природну мову, фіксуючи в ній у тій чи іншій формі наївну картину світу.
У мовознавстві останніх десятиріч концепція мовної картини світу набула популярності (див. роботи Г. Гачева, Л.А. Лисиченко, Н.І. Сукаленко та ін.).
Аналізуючи проблему значення з різних позицій, можна дійти висновку, що у значенні завжди розглядалися разом із суто лінгвістичними ознаками й екстралінгвальні, що перебувають у певних взаємозв’язках. Вирішення таких проблем, як співвідношення матеріального й ідеального, об’єктивного й суб’єктивного, проблема відображення дійсності у свідомості людей та форм цього відображення, дає можливість по-новому підійти до визначення категорії значення, яке постає як специфічне мовне віддзеркалення позамовної дійсності, що включає весь мовний смисловий зміст.
Неоднорідність, суперечність, часом протилежність інтерпретацій у наукових розвідках щодо вивчення фразеологічних одиниць (ФО) свідчить про складність об’єкта вивчення та невирішеність проблематики його дослідження. Єдиним безперечним моментом є виділення здатності ФО виражати прагматику мови, тобто це свідчить про наявність в їхньому змісті прагматичного значення. Існує кілька визначень прагматичного значення (Ю.Д. Апресян; Н.Д. Арутюнова; Т.В. Булигіна; Л.А. Кисельова; А.М. Емірова). ФО, прагматична орієнтація яких виявляється уже в узусі, є одним із найважливіших засобів для реалізації певної прагматичної заданості тексту. Під впливом емоційного контексту, який реалізує не тільки думку того, хто говорить, але й психічні переживання, у ФО, разом із семами, що виявились у системному контексті, зафіксованому в узусі, актуалізуються й оказіональні семи, при загальному дескриптивному змісті виникають нові емотивні змісти.
Загальновизнаною є думка про те, що дослідження всієї фразеологічної системи може бути успішним тільки при ретельному аналізі окремих мікросистем.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ОДИНИЦІ ЗІ ЗНАЧЕННЯМ ГОВОРІННЯ В ПРАГМАТИЧНОМУ АСПЕКТІ (НА МАТЕРІАЛІ СУЧАСНОЇ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок