Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат українською: Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст у територіально-господарській системі регіону (на прикладі Тернопільської області)

Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст у територіально-господарській системі регіону (на прикладі Тернопільської області) / сторінка 5

Назва:
Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст у територіально-господарській системі регіону (на прикладі Тернопільської області)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,53 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Порівняльний аналіз розвитку міст України за чисельністю населення дозволив виокремити позитивні риси розвитку малих міст: наближення жителів даних міст до природи (невисокі затрати на освоєння поселенської території); сприятливі екологічні умови в більшості з них; менш напружений, ніж у великих містах, ритм життя; невеликі затрати часу жителя малого міста на дорогу до місця роботи і назад; зручність розміщення об’єктів соціально-духовної інфраструктури. Проте, демографічно-функціональні ознаки малих міст зумовлюють і певні несприятливі явища, які позначаються на процесі їх розвитку. До них слід віднести: монофункціональність галузевої структури економічної підсистеми малих міст, і як наслідок – ймовірність високого рівня безробіття; ставлення до них як до периферії з боку центральної та регіональної влади; надмірна демографічна чутливість міської системи; посилений вплив мешканців сільської місцевості, які використовують інфраструктурний, виробничий потенціал міста, що позначається на його облаштуванні та фінансово-економічному становищі. Розвиток малих міст України в останні роки супроводжується нагромадженням низки економічних, соціальних, екологічних проблем. Для розв’язання будь-якого типу цих проблем щодо окремо взятого малого міста необхідно, насамперед, визначити його типологічне місце в системі міських поселень, оцінити переваги і виявити чинники, що зумовлюють стан даного міста, накреслити шляхи його розвитку. Проблема типології та класифікації малого міста з урахуванням його ролі в функціонуванні ТГС регіону має не тільки науковий, але, насамперед, практичний характер, через те, що приналежність міста до певного типу допомагає більш чітко окреслити проблеми окремого поселення і визначити загальні шляхи його розвитку. З огляду на це, автором запропоновано типологію малих міст України на основі визначення наступних критеріальних ознак: розмір (за чисельністю населення), генезис, характер динаміки соціально-економічного розвитку, характер економічної бази, функції міста, система синтетичних показників (рис. 1).
В дисертації досліджено, що малі міста як невід’ємні елементи ТГС регіону сприяють подальшому формуванню цієї системи, динамізації господарства регіону, посиленню аграрно-промислової інтеграції та міжгосподарської кооперації, раціо-наль-ному використанню трудових і земельних ресурсів. У соціальній сфері – фор-му-ван-ню центрів культурно-побутового обслуговування населення сільської місце-вості; створенню центрів відпочинку, оздоровлення та туризму в рекреаційних зонах; організації доступних і різноманітних місць застосування праці, що забез-печують зростання рівня життя. У сфері екології – створенню сприятливих еко-ло-гіч-них умов для життя населення в малих містах, запобіганню порушень і відновленню екологічної рівноваги у великих містах.
Рис. 1. Типологія малих міст України
Доведено, що організаційно-економічний механізм сучасного розвитку малих міст в Україні є поєднанням ринкового саморозвитку господарських структур і організаційно-економічних важелів впливу центральних та місцевих органів державного управління та, насамперед, органів місцевого самоврядування. Дослідження зарубіжного досвіду організаційно-економічного механізму розвитку малих міст, яке особливо актуальне в умовах відсутності дієвих регулятивних інструментів розвитку малих міських поселень в Україні, уможливило розроблення пропозицій з удосконалення як економічних механізмів розвитку малих міст, закладених в системі ринкових відносин, так і зовнішніх організаційно-економічних механізмів, що використовуються з боку органів центральної та регіональної влади. Аналіз особливостей сучасного організаційно-економічного механізму розвитку малих міст в зарубіжних країнах доводить необхідність існування комплексної, глибокопродуманої системи заходів у сфері кредитування, формування міського бюджету, державного субсидіювання, яка і забезпечує комплексне економічне, правове регулювання малого міста. У дисертації відзначено характерні риси організаційно-економічного механізму розвитку малих міст в зарубіжних країнах: активна і значна роль держави (державні програми, дотації, субсидії, регулювання центрального і місцевого бюджетів); поєднання приватних і державних вкладень капіталу (державні вкладення підштовхують приватне інвестування, створюючи умови для приватного підприємництва і бізнесу); великий досвід використання муніципальної власності, в тому числі землі як джерела доходів; наявність розробленої системи базових критеріїв, яка заперечує самовільний розподіл субсидій, кредитів, дотацій; детально розроблені та практично впроваджені форми регіональної диференціації різноманітних кредитних, податкових та інших пільг, що сприяють залученню приватного капіталу в міста й райони, які планується розвинути.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст у територіально-господарській системі регіону (на прикладі Тернопільської області)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок