Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НЕЙТРОННА СПЕКТРОСКОПІЯ НИЗЬКОЕНЕРГЕТИЧНИХ СТАНІВ 4f-ЕЛЕКТРОНІВ В СПОЛУКАХ ЦЕРІЮ ТА НЕОДИМУ З АЛЮМІНІЄМ

НЕЙТРОННА СПЕКТРОСКОПІЯ НИЗЬКОЕНЕРГЕТИЧНИХ СТАНІВ 4f-ЕЛЕКТРОНІВ В СПОЛУКАХ ЦЕРІЮ ТА НЕОДИМУ З АЛЮМІНІЄМ

Назва:
НЕЙТРОННА СПЕКТРОСКОПІЯ НИЗЬКОЕНЕРГЕТИЧНИХ СТАНІВ 4f-ЕЛЕКТРОНІВ В СПОЛУКАХ ЦЕРІЮ ТА НЕОДИМУ З АЛЮМІНІЄМ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,95 KB
Завантажень:
301
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЗИКИ
Василькевич Олександр Антонович
УДК 539.21
НЕЙТРОННА СПЕКТРОСКОПІЯ
НИЗЬКОЕНЕРГЕТИЧНИХ СТАНІВ 4f-ЕЛЕКТРОНІВ
В СПОЛУКАХ ЦЕРІЮ ТА НЕОДИМУ З АЛЮМІНІЄМ
01.04.07 фізика твердого тіла
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Київ 1998


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в НЦ “Інститут ядерних досліджень” НАН України
Науковий керівник
доктор фіз.-мат. наук
Слісенко Василь Іванович,
НЦ “ІЯД” НАН України, завідувач відділу

Офіційні опоненти:
доктор фіз.-мат. наук, професор
Гнатенко Юрій Павлович,
ІФ НАН України, завідувач відділу
 
доктор фіз.-мат. наук, старший науковий співробітник
Дзюблик Олексій Ярославович,
НЦ “ІЯД” НАН України, провідний науковий співробітник
Провідна установа
Фізичний факультет Київського університету ім.Тараса Шевченка, м.Київ.
Захист відбудеться “ 26 ” листопада 1998р. о 1430 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради № Д26.159.01 при Інституті фізики НАН України за адресою: 252650, ГСП, м.Київ22, пр. Науки, 46.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту фізики НАН України за адресою: 252650, ГСП, м.Київ22, пр. Науки, 46.
Автореферат розісланий “ 21 ” жовтня 1998 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Іщук В.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
А к т у а л ь н і с т ь т е м и. Фундаментальні дослідження рідкісноземельних (РЗ) елементів та сполук на їх основі, і зокрема інтерметалічних сполук, повязані з прикладними задачами, оскільки ці матеріали знайшли широке використання в останні 20-30 років у чорній металургії та металургії спеціальних сплавів, лазерній та авіаційній техніці. Застосовуються вони в ядерній технології та як накопичувачі водню, а також при конструюванні постійних магнітів з рекордними параметрами і т.д. Сполуки РЗ-елементів з алюмінієм завдяки їх легкості, високій корозійній стійкості і міцності знаходять широке застосування в різних областях нової техніки.
Одним із чинників, які обумовлюють різноманітні і часто унікальні властивості сполук РЗ-елементів, є взаємодія електронів незаповненої 4f-оболонки з кристалічним електричним полем (КЕП). Ця взаємодія значно менша спін-орбітальної взаємодії і зводиться до зняття виродження основного мультиплету РЗ-іону за повним моментом J. В результаті цього основний мультиплет розщеплюється на ряд рівнів (рівні КЕП). Конкретний характер розщеплення визначається симетрією КЕП, його величиною та числом 4f-електронів.
Виникнення тонкої структури основного мультиплету зумовлює аномальну поведінку магнітних, термодинамічних та електричних властивостей РЗ-сполук (парамагнетизм Ван-Флека, аномалія Шотткі, додатковий електричний опір).
Ефекти, повязані із взаємодією 4f-електронів з КЕП, досить детально вивчені в солях РЗ-елементів, тоді як по відношенню до металів це питання довгий час залишалось дискусійним, оскільки наявність в них електронів провідності (ЕП) блокувала використання традиційних методів досліджень. І тільки застосування методу нейтронної спектроскопії дозволило виявити і систематично вивчати ефекти КЕП в інтерметалічних сполуках РЗ-елементів. На сьогоднішній день ця область фізики твердого тіла інтенсивно досліджується, але не дивлячись на це, ряд принципових проблем, в тому числі проблема ролі ЕП у формуванні КЕП в металах, ще не вирішені. Тому актуальними залишаються дослідження інтерметалічних сполук і особливо сполук з орторомбічною точковою групою симетрії РЗ-іону, оскільки системи з високою симетрією КЕП, головним чином, вивчені.
З іншого боку, деякі із сполук церію за своїми властивостями не мають аналогів і розглядаються останнім часом як принципово новий клас металічних речовин. Це так звані концентровані кондо-системи (ККС). Визначальна роль у формуванні їх унікальних властивостей належить сильній взаємодії 4f-електронів з ЕП (sf-взаємодія), яка через кондовські флуктуації спіну (КФС) приводить до компенсації ефективного магнітного моменту іону Ce3+ і, отже, до послаблення непрямої взаємодії між РЗ-іонами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: НЕЙТРОННА СПЕКТРОСКОПІЯ НИЗЬКОЕНЕРГЕТИЧНИХ СТАНІВ 4f-ЕЛЕКТРОНІВ В СПОЛУКАХ ЦЕРІЮ ТА НЕОДИМУ З АЛЮМІНІЄМ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок