Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Явища еліпсису в мові сучасної української публіцистики

Явища еліпсису в мові сучасної української публіцистики

Назва:
Явища еліпсису в мові сучасної української публіцистики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,50 KB
Завантажень:
331
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна академія наук України
Інститут української мови
Богатько Валентина Василівна
УДК 811. 161.2: [81’367.334.3]
Явища еліпсису в мові
сучасної української публіцистики
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі стилістики й культури мови Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, професор
Винник Василь Олексійович,
Київський національний лінгвістичний університет,
професор кафедри загального та українського мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Сологуб Надія Миколаївна,
Інститут української мови НАН України,
провідний науковий співробітник відділу стилістики
та культури мови;
кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник
Чумак Володимир Васильович,
Український мовно-інформаційний фонд
НАН України, заступник директора.
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут філології, кафедра сучасної української мови, м. Київ.
Захист відбудеться “ 1 червня 2005 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 в Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 29 квітня 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А. Самойлова


загальна характеристика дисертації
Актуальність дослідження. Одним із найважливіших стилетвірних засобів, який тісно пов'язаний зі змістом висловлення, жанром мовлення, його спрямуванням і адресованістю, є синтаксис. Сучасна українська літературна мова має багатий і різноманітний арсенал синтаксичних конструкцій, який постійно розвивається і збагачується, що зумовлено не тільки внутрішніми законами її розвитку, але й впливом екстралінгвальних чинників.
Особливо чутливим до позамовних впливів є публіцистичний стиль, спрямований на висвітлення політичних, економічних, культурних проблем суспільного життя. Стилістичні вподобання сучасного суспільства найповніше, найоб’єктивніше віддзеркалює мова засобів масової інформації (ЗМІ), серед яких особливе місце посідає преса.
Першою спробою комплексного вивчення мови української публіцистики була праця М.А. Жовтобрюха “Мова української періодичної преси (кінець ХІХ – початок ХХ ст.)”, у якій досліджено роль газетної періодики в історії української літературної мови, у становленні її сучасних орфографічних, фонетичних, морфологічних, синтаксичних і лексичних норм, у формуванні й розвитку української спеціальної термінології, а також у стилістичному збагаченні сучасної української літературної мови.
У наступні десятиліття на матеріалі публіцистичного мовлення українські лінгвісти простежили динаміку деяких мовних норм та нові явища й тенденції в його розвитку, (В.С. Ващенко, С.Я. Єрмоленко, А.І. Мамалига), розв’язали чимало проблем стилістичного та експресивного синтаксису (С.М. Марич, М.М. Пилинський, О.Д. Пономарів).
Спеціальної праці присвяченої синтаксисові публіцистичного мовлення, в україністиці немає. Часткові його питання досліджено в кандидатських дисертаціях (Є.Г. Ганиш, М.С. Ковальчук та ін.).
За останнє десятиліття мова українських газет зазнала істотних змін, спричинених формуванням нового суспільно-політичного життя в Україні, утвердженням української мови як державної, що сприяло зміні соціального статусу засобів масової інформації. Це потребує лінгвістичного аналізу сучасних тенденцій розвитку їхніх виражальних засобів, дослідження специфіки функціонування мовних одиниць у різних жанрах публіцистичного стилю. Окремі аспекти зазначеної проблеми порушено в наукових розвідках таких учених, як А.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Явища еліпсису в мові сучасної української публіцистики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок