Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ ПЕРСОНІФІКАЦІЇ В ДІАЛОЗІ “ЛЮДИНА – КОМП’ЮТЕР”

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ ПЕРСОНІФІКАЦІЇ В ДІАЛОЗІ “ЛЮДИНА – КОМП’ЮТЕР”

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ ПЕРСОНІФІКАЦІЇ В ДІАЛОЗІ “ЛЮДИНА – КОМП’ЮТЕР”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,91 KB
Завантажень:
488
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ІНСТИТУТ ПСИХОЛОГІЇ ім. Г.С. КОСТЮКА АПН УКРАЇНИ
ГОРДЄЄВА АЛЛА ВАЛЕРІАНІВНА
УДК 159.9.072
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ ПЕРСОНІФІКАЦІЇ
В ДІАЛОЗІ “ЛЮДИНА – КОМП’ЮТЕР”
19.00.01 – загальна психологія, історія психології
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України
Науковий керівник: доктор психологічних наук, професор
МАКСИМЕНКО Юрій Борисович,
Донецький інститут післядипломної освіти
інженерно-педагогічних працівників АПН України,
завідувач кафедри психології і соціальної роботи
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, старший
науковий співробітник
МАШБИЦЬ Юхим Ізраїльович,
Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України,
головний науковий співробітник лабораторії нових
інформаційних технологій навчання
кандидат психологічних наук, доцент
ПОВ’ЯКЕЛЬ Надія Іванівна,
Національний педагогічний університет
ім. М.П. Драгоманова, доцент кафедри
психології і педагогіки
Провідна установа: Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна,
Міністерство освіти та науки України,
кафедра прикладної психології
Захист відбудеться 20 січня 2004 р. об ___ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.453.02 в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України за адресою: 01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 2)
 
Автореферат розісланий 20 грудня 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.В. В.В. Андрієвська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Як відомо, дослідження в галузі комп'ютерної психології ведуться у різних напрямах: вивчаються основні аспекти діяльності, опосередкованої комп'ютерами; з’ясовуються специфіка організації діалогу з комп'ютером і особливості психічних станів користувачів; досліджується психологія комп'ютерного навчання; виявляються психологічні наслідки інформатизації; розробляється комп'ютерна психодіагностика та ін. Ці проблеми висвітлені в працях О.М. Арестової, Ю.Д.Бабаєвої, А. Бекера, С. Бодкер, В.М. Бондаровської, О.Є. Войскунського, В.А. Дюка, В.Я. Ляудіса, Ю.Б. Максименка, Ю.І. Машбиця, Д. Нормана, Г. Саймана, Ш. Текл, О.К. Тихомирова, І.Г. Шмельова та багатьох інших.
О.К. Тихомиров, О.Є. Войскунський та інші дослідники розглядають два види людино-машинної взаємодії: спілкування між людьми, опосередковане інформаційними технологіями, і спілкування людини з комп'ютером, як із специфічним “партнером”. Автори відзначають трансформацію “образу партнера” у спілкуванні і виникнення, як одного з психологічних наслідків інформатизації, феномена персоніфікації комп'ютера.
Персоніфікація комп'ютера розглядається як явище, що має амбівалентний характер, проявляючись як у позитивному, так і негативному планах. Однак експериментальне вивчення феномена персоніфікації комп'ютера найчастіше обмежувалося лише констатацією факту її наявності або відсутності за деякою кількістю довільно обраних ознак. Неоднозначність впливу цього феномена на ефективність діяльності людини в діалозі з комп'ютером викликає потребу в нових психологічних дослідженнях.
Необхідно відзначити і те, що швидкий розвиток комп'ютерних технологій, використання “дружніх, інтелектуальних” інтерфейсів у програмах посилюють вияв феномену персоніфікації, до того ж персоніфікація комп'ютера може свідомо і не провокуватися розроблювачами програм, а з'являтися тільки за рахунок діалогічних можливостей комп'ютера. Вивчення особливостей процесу персоніфікації є особливо актуальним у зв'язку з розвитком технології віртуальних асистентів, так званих “агентів” і “синтезованих облич”.
Зв’язок роботи з науковими та державними програмами. Дисертаційне дослідження є складовою частиною загальної теми лабораторії екологічної психології Інституту психології імені Г.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ ПЕРСОНІФІКАЦІЇ В ДІАЛОЗІ “ЛЮДИНА – КОМП’ЮТЕР”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок