Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> піднебінно-носовий комплекс ссавців (порівняльна анатомія, ембріологія, еволюція)

піднебінно-носовий комплекс ссавців (порівняльна анатомія, ембріологія, еволюція)

Назва:
піднебінно-носовий комплекс ссавців (порівняльна анатомія, ембріологія, еволюція)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,45 KB
Завантажень:
458
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Національна Академія Наук України
Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена
Білецька марія григорівна
УДК 591.471.43:599
піднебінно-носовий комплекс ссавців
(порівняльна анатомія, ембріологія, еволюція)
03.00.08 - зоологія
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Київ - 2004
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі еволюційної морфології хребетних
Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, м.Київ
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Ковтун Михайло Фотійович
завідувач відділу еволюційної морфології хребетних
Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Рековець Леонід Іванович
Національний науково-природничий музей
НАН України, м.Київ
головний науковий співробітник зоологічного музею
кандидат біологічних наук
Дзеверін Ігор Ігорович
науковий співробітник відділу еволюційно-генетичних основ систематики Інституту зоології ім.І.І.Шмальгаузена НАН України
Провідна установа: Національний аграрний університет (м.Київ)
Захист дисертації відбудеться “22” червня_2004 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.153.01 Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України за адресою: 01030, Київ-30, вул. Б.Хмельницького, 15.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України за адресою: 01030, Київ-30, вул. Б.Хмельницького, 15.
Автореферат розіслано “ 24 квітня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Золотов В.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Піднебінно-носовий комплекс ссавців є структурою вісцерального черепа, яка формує основу носової і покрівлю ротової порожнин, тобто є скелетною основою тих органів, з якими пов’язане виконання дихальної, трофічної, нюхової функцій. Загалом носова порожнина і вторинне кісткове піднебіння ссавців вивчені добре. Однак носова порожнина вивчалася в основному у зв’язку з виконанням респіраторної функції у ряду хребетних та розміщенням тут нюхових рецепторів. У дослідженнях вторинного кісткового піднебіння (ВКП) переважав один аспект – філогенетичний. Оскільки ВКП вважається типовою маммальною структурою, то і дослідження велися головним чином, для встановлення групи плазунів, яка могла дати гілку до ссавців. Дослідження проводилися в основному без зв’язку з перебудовами носової і ротової порожнин. Поступово склалося враження про монотонність будови ВКП ссавців та про його консервативність (Broom, 1914; Parrington, 1934; Watson, 1921, 1931; Вьюшков, 1951, 1956; Орлов, 1950; Шмальгаузен, 1947; Татаринов, 1974, 1976). Дослідження останніх десятиліть дещо похитнули такі уявлення. Були виявлені нові варіанти конструкції ВКП на прикладі рукокрилих (Ковтун, Лихотоп, 1987, 1990) та хижих (наші дослідження, 1995). У складі вторинного кісткового піднебіння представників названих рядів було виявлено леміш, який є елементом носової капсули. Крім того, незважаючи на наявність ВКП та його розмежувальну функцію (як вважають більшість біологів), носова і ротова порожнини не ізольовані повністю, а зберігають зв’язки через хоани, отвір піднебінно-носового каналу, вомеро-назального органа. У зв’язку з цим проведене дослідження передбачає вивчення піднебіння і носової порожнини як комплексу структур, а також дослідження закономірностей становлення цього комплексу в онтогенезі і філогенезі ссавців.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалася у рамках планових тем Інституту зоології ім.І.І.Шмальгаузена НАН України: “Закономірності розвитку та адаптивних перебудов органів в онтогенезі та філогенезі хребетних” (шифр:2.3.4.120; номер державної реєстрації 0196U003214) і “Фактори та механізми формоутворення систем органів в еволюції хребетних” (шифр: 2.3.4.136; номер державної реєстрації 0100U006489).
Мета і задачі дослідження. Метою цієї роботи є порівняльно-анатомічне та ембріологічне дослідження вторинного кісткового піднебіння і носової порожнини ссавців різних морфо-екологічних груп і напрямків трофічної спеціалізації як комплексу структур, що розвивалися паралельно і взаємо-скорельовано дихальною і трофічною функціями.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: піднебінно-носовий комплекс ссавців (порівняльна анатомія, ембріологія, еволюція)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок