Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Закономірності формування структури надтвердих МАТЕРІАЛІВ в системі В-С-Si в умовах високих тисків

Закономірності формування структури надтвердих МАТЕРІАЛІВ в системі В-С-Si в умовах високих тисків

Назва:
Закономірності формування структури надтвердих МАТЕРІАЛІВ в системі В-С-Si в умовах високих тисків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,88 KB
Завантажень:
61
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна академія наук України
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля
Стратійчук Денис Анатолійович
УДК 666.792.34:539.89
Закономірності формування структури надтвердих МАТЕРІАЛІВ в системі В-С-Si в умовах високих тисків
Спеціальність 05.02.01 – матеріалознавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата технічних наук
Київ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України, м. Київ.
Науковий керівник: член-кореспондент НАН України,
доктор технічних наук, професор
Шульженко Олександр Олександрович,
Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля
НАН України, м. Київ,
завідувач відділу
Офіційні опоненти: доктор технічних наук, старший науковий
співробітник
Івахненко Сергій Олексійович,
Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля
НАН України, м. Київ,
завідувач відділу
доктор технічних наук, старший науковий
співробітник
Волкогон Володимир Михайлович,
Інститут проблем матеріалознавства
ім. І.М. Францевича НАН України,
завідувач відділу
Провідна установа: Інститут монокристалів НАН України,
м. Харків
Захист відбудеться “12” травня 2005 р. о “1330” на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.230.01 при Інституті надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України за адресою: 04074, м. Київ, вул. Автозаводська, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту надтвердих матеріалів НАН України.
Автореферат розісланий “4”_квітня__ 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор технічних наук,
професор Майстренко А. Л.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Вступ. В сучасному матеріалознавстві керамік інженерного призначення можна виділити найважливіші взаємопов’язані між собою проблеми. Це - розробка нових матеріалів та пошук підходів для створення нових структурних типів, а також визначення галузей застосування розроблених матеріалів. Важливими складовими при вирішенні зазначених проблем є синтез нових речовин, а також застосування технологічних прийомів, що традиційно використовуються в матеріалознавчій практиці. Так, в процесі розробки інженерної кераміки, все в більшій мірі використовуються деформаційні та мікроструктурні підходи, в основу яких покладено відомості про процеси та механізми структурних перетворень в різних системах.
Останнім часом значно зріс інтерес до високомодульних борвмісних матеріалів, в основу будови яких покладено ікосаедричні фрагменти (В12), розрахований модуль пружності яких досягає 297 ГПа. Відомо, що надтверді композити, до складу яких входять атоми s- та p- елементів B, C, Si, N, з’єднані між собою переважно ковалентним типом зв’язку, що призводить до реалізації високих фізико-механічних характеристик, при цьому їх попит на світовому ринку кераміки постійно зростає.
Особливий інтерес для створення інженерних матеріалів викликає карбід бору, якій характеризується високою твердістю (43-45 ГПа) та значною абразивною стійкістю. Серед найважливіших характеристик В4С є незначне зменшення твердості при збільшенні температури. Так, при нагріванні монофазної кераміки на базі В4С від 300 до 1300 К її твердість зменшується лише в 1,4 рази, (зокрема, для полікристалічного cBN при аналогічних умовах - в 4 рази, а для монокристалу алмазу - в 2,5 рази), що може бути використано при проектуванні керамічних матеріалів ріжучого призначення з високою температурою в області різання. Однак, унікальні властивості В4С не здатні розкритися в повній мірі через низьку тріщиностійкість, яка навіть для піролітично осаджених шарів не перевищує 4,5 МПам1/2. В зв’язку з цим, розробка методів та технологічних підходів, які приведуть до підвищення міцнісних характеристик, дозволила б значно розширити області застосування даної кераміки. Слід відмітити низьку собівартість порошків карбіду бору, а також, що дуже важливо, налагоджене промислове виробництво В4С в Україні. При цьому вартість порошків карбіду бору в 500-1000 разів нижче вартості мікро- та шліфпорошків алмазу та сфалеритного нітриду бору.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Закономірності формування структури надтвердих МАТЕРІАЛІВ в системі В-С-Si в умовах високих тисків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок