Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗАГАЛЬНОМОВНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНО-АВТОРСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ (на матеріалі творів О. Гончара)

ЗАГАЛЬНОМОВНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНО-АВТОРСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ (на матеріалі творів О. Гончара)

Назва:
ЗАГАЛЬНОМОВНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНО-АВТОРСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ (на матеріалі творів О. Гончара)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,07 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ЩЕРБАЧУК Лідія Федорівна
УДК 81’373.72 (811.161.2) Гончар
ЗАГАЛЬНОМОВНА
ТА ІНДИВІДУАЛЬНО-АВТОРСЬКА
ФРАЗЕОЛОГІЯ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ
(на матеріалі творів О. Гончара)
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Таврійського національного
університету ім. В.І. Вернадського.
Науковий керівник доктор філологічних наук, доцент
Прадід Юрій Федорович,
Кримський факультет
Університету внутрішніх справ,
заступник начальника з наукової роботи
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор Чабаненко Віктор Антонович, Запорізький державний університет, завідувач кафедри загального та слов’янського мовознавства
кандидат філологічних наук, доцент Ганжа Світлана Анатоліївна, Дніпропетровський державний університет, доцент кафедри української філології
Провідна установа
Інститут української мови НАН України, відділ лексикології, лексикографії, термінології, топоніміки та ономастики, м. Київ
Захист відбудеться 2 листопада 2000 р. о 12-ій годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському державному університеті за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, пр-т Гагаріна, 72, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Дніпропетровського державного університету за адресою: 49025, м. Дніпропетровськ, пров. Науковий, 13.
Автореферат розісланий “ 30” вересня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ковальчук М.С.


Загальна характеристика роботи
Посилення інтересу науковців до проблем лінгвістики тексту зумовлює необхідність роз- гляду питань, пов’язаних з функціями і текстотворчими можливостями фразеологічних одиниць (ФО) у художніх текстах. Варто зазначити, що проблема художнього мовлення є однією з актуальних проблем філологічної науки – як літературознавства, так і мовознавства. Враховуючи, що будівельним матеріалом літератури, її першоелементом є мова, природно будувати вивчення образних засобів літератури на власне лінгвістичному ґрунті.
У сучасній лінгвістиці можна виділити два основні аспекти дослідження фразеології – структурний і функціональний. Переважна більшість робіт із фразеології виконана в структурно-семантичному аспекті. Вивчення фразеології з погляду виконуваних фразеологічним складом основних функцій мови (номінативної, комунікативної, естетичної, культуроносної, волюнтативної, прагматичної, впливової та ін.) в конкретних мовленнєвих умовах дозволяє повніше розкрити особливості самих ФО і того середовища, в яке вони потрапляють. Питанням функціонування ФО у текстах присвячені роботи Л.Г. Авксентьєва, М.А. Алексеєнка, М.Ф. Алефіренка, М.O. Бакіної, В.М. Білоноженко, В.М. Вакурова, С.А. Ганжі, І.С. Гнатюк, І.В. Дубинського, В.П. Ковальова, М.П. Коломійця, Н.М. Нічик, Ю.Ф. Прадіда, А.П. Супрун, В.Д. Ужченка, О.І. Федорова, Т.В. Цимбалюк, В.А. Чабаненка, М.М. Шанського та ін. Однак багатоплановість об’єкта дослідження (ФО), а також багатожанровість сфери функціонування (художніх текстів) зумовлює можливість і необхідність подальшого дослідження цієї проблеми. У дисертації фразеологія художніх текстів досліджується у двох напрямках: 1) загальномовна фразеологія, тобто традиційні, закріплені узусом, кодифіковані ФО, що функціонують у загальноприйнятій формі та значенні; 2) індивідуально-авторська фразеологія, тобто оказіонально змінені ФО.
Мова і стиль художніх творів О. Гончара були предметом дослідження в працях М.І. Братан, В.М. Галич, І.С. Гнатюк, С.І. Головащука, М.Т. Демського, О.М. Демської, Г.М. Колесника, Н.А. Москаленко, Ю.Ф. Прадіда, Н.М. Сологуб, І.Р. Семенчука, О.А. Стішова та ін., але проблеми використання О.Гончаром фразеологічних засобів мови окремо не розглядались.
Актуальність теми дослідження визначається: 1) значимістю художнього слова та провідною роллю Олеся Гончара в розвиткові української літературної мови ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ЗАГАЛЬНОМОВНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНО-АВТОРСЬКА ФРАЗЕОЛОГІЯ В ХУДОЖНІХ ТЕКСТАХ (на матеріалі творів О. Гончара)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок