Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Лексико-семантичні групи відприкметникових дієслів (семантичний та функціональний аспекти)

Лексико-семантичні групи відприкметникових дієслів (семантичний та функціональний аспекти)

Назва:
Лексико-семантичні групи відприкметникових дієслів (семантичний та функціональний аспекти)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,64 KB
Завантажень:
163
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П.ДРАГОМАНОВА
СОРОЧАН ОЛЬГА ВІКТОРІВНА
УДК 811.161.2
Лексико-семантичні групи відприкметникових дієслів (семантичний та функціональний аспекти)
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: | кандидат філологічних наук, професор
Козачук Ганна Олександрівна,
Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри української мови | Офіційні опоненти:доктор філологічних наук, професор
Степаненко Микола Іванович,
Полтавський державний педагогічний університет імені В. Г. Короленка,
завідувач кафедри української мови.
кандидат філологічних наук,
Алтинцева Леся Юріївна,
Київський національний лінгвістичний університет,
старший викладач кафедри загального та українського мовознавства. | Провідна установа:Рівненський державний гуманітарний університет, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Рівне. | Захист відбудеться “ 5 ” вересня 2006 року о 14.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано “__30__” __червня ______ 2006 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П.Гальона


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасних умовах, коли відбувається зміна наукової парадигми гуманітарного знання і на місце статичної системно-структурної приходить антропоцентрична, функціональна система уявлень, коли дослідницький інтерес лінгвістів переміщується з іманентної струкури мови на особливості її використання, особливого значення набуває вивчення лексичних одиниць як знаків, які акумулюють функціонально-семантичну інформацію.
Дієслово як основний клас ознакових слів посідає центральну позицію щодо інших лексико-граматичних класів, яка зумовлена його семантичними функціями, морфологічними категоріями та синтаксичним вживанням. Семантичні особливості дієслів пов’язані із словотвірною структурою, яка визначається ступенем семантичної залежності через мотиваційні відношення твірної основи і словотворчого форманта. Появу нового слова (деривата) зумовлює семантична сумісність базової і формуючої частин та валентнісні характеристики мотиватора.
Увага дослідників до вивчення семантики похідних слів закономірний, бо об'єкт дослідження складний і багатоплановий. Мотивованість значення похідного слова, опосередкованість його зв'язків із позамовною дійсністю, своєрідність позиції похідного слова у загальній лексичній системі української мови, особливості зв'язків з іншими одиницями лексичної системи обумовлюють ті властивості його семантики, що не характерні словам первинного утворення.
Актуальність дослідження. Особливий розряд дієслівної лексики становлять відад'єктивні дієслова – тобто ті, які мотивуються прикметниками і мають специфічні лексико-граматичні та функціональні параметри, що обумовлюються характеристиками мотивуючого слова. Лексико-семантична та граматична структура дієслова вже була предметом дослідження. Теоретичні засади семантичної структуризації дієслів та лексико-семантичні класифікації дієслівної лексики викладено у працях А.В.Бондарка, І.Р.Вихованця, В.В.Дятчук, І.Ф.Джочки, Н.Б.Іванницької, Л.А.Коробчинської, М.П. Кочергана, Л.А.Лисиченко, Т.Є. Масицької, Н.М.Мединської, І.І.Овчиннікової, А.А.Пузік, В.І.Пушкар, В.М.Русанівського, П.С.Сухариної, Т.П.Усатенко, а також у працях російських мовознавців Н.С.Авілової, І.Г.Альошиної, Ю.Д.Апресяна, О.С.Ахманової, Л.І.Балашової, Р.В.Бахтуриної, С.Г.Бережана, С.В.Бромлея, Л.М.Васильева, В.В.Волкова, З.М.Волоцкої, Р.М.Гайсиної, О.П.Жданової, Є.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Лексико-семантичні групи відприкметникових дієслів (семантичний та функціональний аспекти)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок