Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,68 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна
КОНОНЧУК МАРИНА ВАСИЛІВНА
УДК 330.101.542
ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ
Спеціальність 08.01.01 – економічна теорія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Харків - 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – | кандидат економічних наук, професор Лісовицький Володимир Миколайович - Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, професор кафедри економічної теорії та економічних методів управління.
Офіційні опоненти:– | доктор економічних наук, професор Хохлов Микола Пантелеймонович - Харківський національний економічний університет, завідувач кафедри економіки та оцінки майна підприємств;–
кандидат економічних наук, доцент Гайворонський Олександр Анатолійович – Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури, доцент кафедри економічної теорії.
Провідна установа:– | Львівський національний університет ім. Івана Франка Міністерства освіти і науки України, кафедра економічної теорії (м. Львів)
Захист відбудеться “21 січня 2005 року о 15-15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.01 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61002, м. Харків, вул. Мироносицька, 1, ауд. 4-11.
З дисертацією можна ознайомитися в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4).
Автореферат розісланий “21” грудня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Соболєв В.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. В умовах трансформаційної економіки ми спостерігаємо перманентно хитке положення економічної системи у цілому та її окремих елементів зокрема. Трансформаційна економіка, як правило, на початкових стадіях супроводжується високим рівнем монополізму, коли підприємства-монополісти збільшують прибуток не за рахунок оптимізації виробництва, а за рахунок підвищення цін. Варто помітити, що й у стабільному економічному становищі монополії завищують ціни на свою продукцію та скорочують обсяги виробництва, але в умовах перехідної економіки зловживання монопольною владою зростають.
Вивченню монополістичних тенденцій в економіці присвячені праці видатних економістів, таких як А. Курно, А. Маршалл, Дж. Б. Кларк, А. Пігу, Е. Чемберлін, Дж. Робінсон, Дж. Стиглер, Г. Хотеллінг, Ж. Дюпюі, К. Маркс, В.І. Ленін, А. Чупров та вітчизняних - Г. Філюк, В. Паламарчук, М. Хохлов, О. Гайворонський і багатьох інших, що досліджували різні боки природних монополій.
В Україні відбувається трансформація економічних відносин у напрямку ринкових умов господарювання, що передбачає розвиток конкурентних елементів у всіх сферах діяльності. Однак існують деякі сектори економіки, де найбільш ефективним є функціонування одного виробника – це так звані природні монополії. Останні функціонують у житлово-комунальному господарстві, на транспорті, у нафтогазовій галузі, в області послуг зв'язку. Вищеперераховані сфери діяльності здійснюють суттєвий вплив на соціально-економічний розвиток країни, що обумовлює, як мінімум, наявність державного контролю за їх діяльністю.
Однією з невирішених проблем є прийнятна форма власності у галузях функціонування природних монополій. Світова практика демонструє позитивні результати як при державній, так і при приватній формах власності на природні монополії. Заява про приватну форму власності, як найбільш ефективну, щодо природних монополій, на нашу думку, не зовсім правильна через колективний характер споживання продукції природної монополії. Проблема у даному випадку полягає в ефективному функціонуванні природних монополій у трансформаційній економіці, а вибір форми власності тут є похідним моментом у вирішенні питання про ефективне використання обмежених ресурсів. В умовах функціонування природної монополії раціональне використання ресурсів можливе при обгрунтованому державному регулюванні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПРИРОДНИХ МОНОПОЛІЙ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок