Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОМУНІКАТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ У НАУКОВОМУ ТЕКСТІ (на матеріалі науково-технічної літератури)

КОМУНІКАТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ У НАУКОВОМУ ТЕКСТІ (на матеріалі науково-технічної літератури)

Назва:
КОМУНІКАТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ У НАУКОВОМУ ТЕКСТІ (на матеріалі науково-технічної літератури)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,43 KB
Завантажень:
347
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Національна академія наук України
Інститут української мови
КУХАРЄВА ВІТАЛІНА ІВАНІВНА
УДК 811.161.2’367.2:81’38
КОМУНІКАТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ
У НАУКОВОМУ ТЕКСТІ
(на матеріалі науково-технічної літератури)
Спеціальність10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови та загального мовознавства Черкаського державного технологічного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник — доктор філологічних наук, доцент
Непийвода Наталія Федорівна,
Інститут журналістики Київського національного
університету імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри мови та стилістики;
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
ІВАНИЦЬКА Ніна Лаврентіївна,
Вінницький державний педагогічний
університет імені Михайла Коцюбинського,
завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
ПЛЮЩ Надія Прокопівна,
Інститут філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри сучасної української мови.
Провідна організація — Інститут мовознавства ім.О.О.Потебні НАН України, відділ загально-слов’янської проблематики та східнослов’янських мов, м.Київ.
Захист відбудеться 11 лютого 2003 року о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Інституті української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України та Інституту української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 10 січня 2003 року.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Розвиненість мови, її здатність до використання в науковій сфері великою мірою визначаються розвитком синтаксичної будови, оскільки синтаксис забезпечує реальне втілення двох основних функцій мови – комунікативної і пізнавальної (І.Вихованець). Когнітивно-комунікативні аспекти дослідження синтаксичних засобів пов’язані з вивченням семантики й функції мовних одиниць, з прийомами їх композиції у тексті, добором і спеціалізацією в реальних ситуаціях спілкування. У сучасному мовознавстві зазнають нового осмислення такі синтаксичні проблеми, як формальні й семантичні модифікації речення, особливості вираження предикативності, напрями синтаксичного ускладнення речень, функціональні ознаки речення як одиниці тексту, план взаємодії простого речення із складним як мовна категорія і функціональна категорія тексту (І.Вихованець, А.Загнітко, Н.Іваницька, Г.Золотова, Л.Кадомцева, Н.Непийвода).
Серед комунікативно й когнітивно релевантних синтаксичних явищ – односкладність. Цей характерний для української мови феномен специфічно виявляє себе в різних сферах. Зокрема, односкладні речення – відмітна ознака наукового викладу. Вони виконують у науковій мові особливу функцію – максимально об’єктивно (без вказівки на суб’єкт) відображати навколишню дійсність, що відповідає основному комунікативному завданню наукового стилю в цілому – об’єктивно відображати наукову картину світу.
Структура односкладного речення перебуває в центрі уваги лінгвістів, які всі сучасні положення, що стосуються понять "семантика і синтаксис", "семантична і формально-граматична структури речення", з’ясовують через опис простого речення і його граматичної основи – предикативного центру, звертаючи увагу на встановлення мовних типів, зразків, схем. У науковій літературі вже нагромаджено велику кількість праць, де ідеї семантики і синтаксису знайшли багатопланове висвітлення (В.Русанівський, О.Мельничук, С.Єрмоленко, К.Городенська, Н.Арутюнова, В.Гак, О.Митрофанова, І.Кучеренко).
Як правило, просте (в тому числі односкладне) речення описують на трьох (формально-граматичному, семантико-синтаксичному та комунікативному) або чотирьох (власне семантичному, семантико-синтаксичному, формально-граматичному і власне комунікативному (І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: КОМУНІКАТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ У НАУКОВОМУ ТЕКСТІ (на матеріалі науково-технічної літератури)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок