Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КАЛЕНДАРНЕ СВЯТО ЯК СКЛАДОВА УКРАЇНСЬКОЇ ОБРЯДОВОЇ КУЛЬТУРИ (на матеріалі Слобожанщини)

КАЛЕНДАРНЕ СВЯТО ЯК СКЛАДОВА УКРАЇНСЬКОЇ ОБРЯДОВОЇ КУЛЬТУРИ (на матеріалі Слобожанщини)

Назва:
КАЛЕНДАРНЕ СВЯТО ЯК СКЛАДОВА УКРАЇНСЬКОЇ ОБРЯДОВОЇ КУЛЬТУРИ (на матеріалі Слобожанщини)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,46 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
ЛІМАНСЬКА Ольга Вікторівна
УДК 793. 2 (043.3)
КАЛЕНДАРНЕ СВЯТО ЯК СКЛАДОВА
УКРАЇНСЬКОЇ ОБРЯДОВОЇ КУЛЬТУРИ
(на матеріалі Слобожанщини)
26.00.01 - теорія та історія культури
(мистецтвознавство)
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Київ – 2008
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Київському національному університеті культури і мистецтв, Міністерство культури і туризму України, м. Київ
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Розковшенко Ірина Анатоліївна,
Київський національний університет культури і мистецтв, професор кафедри культурології
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Курочкін Олександр Володимирович,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України,
провідний науковий співробітник
кандидат мистецтвознавства, доцент
Осадча Віра Миколаївна,
Харківська державна академія культури,
завідувач кафедри українського народного співу та музичного фольклору
Захист відбудеться 30.06.2008 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.807.02 у Київському національному університеті культури і мистецтв (01601, м. Київ, вул. Щорса, 36, ауд. 209).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного університету культури і мистецтв (01601, м. Київ, вул. Щорса, 36).
Автореферат розіслано 29.05.2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.Г. Петрова


ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
Актуальність дослідження. Зростання інтересу до національної культури є невід’ємною складовою процесів духовного відродження нашого народу. Календарні свята втілюють притаманний українській ментальності гармонійний зв’язок людини і природи, що впливає на організацію господарювання, функціонування етичного й естетичного компонентів суспільної свідомості. Народна обрядовість як історична форма побутування масової культури має творчий характер через здатність залучати кожну людину до спільної художньої діяльності, що забезпечує усвідомлення й закріплення національних цінностей кожною наступною генерацією.
В історії нашої країни мали місце події, які призвели до знецінення ролі традиційної обрядової культури в суспільстві. Так, на Слобожанщині, що відіграла в Україні велику роль як територія, де перехрещувались шляхи Сходу та Заходу, Півдня і Півночі, чимало народних календарних свят утрачено назавжди. Разом з ними втрачається і позитивний досвід упорядкування та художнього оформлення подій, що органічно пов’язані з історією нашого народу. Досвід функціонування народних обрядів потребує узагальнення для його ефективного використання у вирішенні завдання національного відродження в українській культурі.
В останню чверть минулого століття актуальною стала проблема історичної трансформації компонентів обрядової культури. Праці Н. Гаврилюк, В. Зоца, О. Курочкіна, І. Суханова присвячено діалектиці традиційного і новаторського в обрядовій творчості. Дослідники М. Бердута, О. Пенькова, М. Семенова, В. Соколова, Л. Сорочук, І. Щербіна зосередили увагу на вивченні сучасного стану звичаєвості слов’янських народів, населення різних регіонів України, у тому числі Слобожанщини. Заслуговують на увагу дослідження С. Грици з проблеми трансмісії фольклорної традиції у контексті новітніх соціокультурних просторово-часових характеристик. Праці О. Курочкіна висвітлюють напрями трансформації святкової традиції в сучасних умовах. За роки державної незалежності активізувалися фахові етнографічні розвідки на ниві історії звичаїв, обрядів і свят українців (праці Н. Аксьонової, Т. Гаєвської, Н. Здоровеги, В. Скуратівського та ін.).
Історичні та етнографічні дослідження, розкриваючи генетичні засади та особливості національної специфіки народних українських свят та обрядів, висвітлюють лише окремі напрямки трансформації святкової традиційної культури і не дають цілісної картини еволюції феномену українських календарних свят, що й зумовило актуальність проблеми та вибір теми реферованого дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: КАЛЕНДАРНЕ СВЯТО ЯК СКЛАДОВА УКРАЇНСЬКОЇ ОБРЯДОВОЇ КУЛЬТУРИ (на матеріалі Слобожанщини)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок