Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Каліксаренфосфонові кислоти

Каліксаренфосфонові кислоти

Назва:
Каліксаренфосфонові кислоти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,30 KB
Завантажень:
441
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ
Черенок Сергій Олексійович


УДК 547.03+547.562.4+547.241
Каліксаренфосфонові кислоти
02.00.03 – органічна хімія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата хімічних наук
Київ 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі хімії фосфоранів Інституту органічної хімії НАН України.
Науковий керівник: член-кор. НАН України, доктор хімічних наук, професор
Кальченко Віталій Іванович
Інститут органічної хімії НАН України, м. Київ,
завідувач відділу хімії фосфоранів
Офіційні опоненти: доктор хімічних наук, професор
Пінчук Олександр Михайлович
Інститут органічної хімії НАН України, м. Київ,
завідувач відділу фосфорорганічних сполук
кандидат хімічних наук
Сорочинський Олександр Євгенович
Інститут біоорганічної хімії
та нафтохімії НАН України, м.Київ,
старший науковий співробітник
Провідна установа: Фізико-хімічний інститут ім. О.В. Богатського НАН України,
м. Одеса.
Захист дисертації відбудеться “07” червня 2007 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.217.01 в Інституті органічної хімії НАН України за адресою 02660, м. Київ-94, вул. Мурманська, 5, факс (044) 573-26-43.
З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці Інституту органічної хімії НАН України.
Автореферат розісланий “26” квітня 2007 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
доктор хімічних наук Вовк М.В.


ВСТУП
Актуальність проблеми. Каліксарени - макроциклічні сполуки, отримані циклоконденсацією фенолів з формальдегідом, - завдяки нанорозмірній чашоподібній структурі, мають перспективи біомедичного застосування. Біологічний потенціал каліксаренів обумовлений їх здатністю моделювати дію природних ензимів, зв’язуватись з активними сайтами протеїнів та ДНК, виконувати роль ліпофільних контейнерів для транспортування біологічно активних йонів і нейтральних органічних молекул через клітинні мембрани. Серед різноманіття біоактивних каліксаренів найбільш вивченими є каліксарени, функціоналізовані фрагментами сульфонової кислоти. Каліксаренсульфонати, завдяки зв’язуванню з багатими на аргінін та лізин специфічними сайтами білків, є антикоагулянтами та антитромботиками. Вони проявляють ензимінгібіторні та противірусні властивості. Каліксаренсульфонати є ефективними блокаторами кальцій-залежних хлоридних каналів біологічних клітин. Нещодавно каліксаренсульфонати запатентовані як рецептори для діагностики пріону.
На відміну від сульфокаліксаренів, каліксарени, функціоналізовані фрагментами фосфонових кислот, досліджені набагато менше. Фосфонові кислоти мають широкий спектр біологічної дії. Вони проявляють антибактеріальні, протипухлинні, гербіцидні та інші види біологічної активності. Фосфонові кислоти інгібують ферменти, каталізують перетворення моноалкілфосфатів в процесах біосинтезу. В останній час велика увага приділяється біологічній активності хіральних похідних фосфонових кислот, котра суттєво залежить від їх стереохімічної будови.
Таким чином, розміщення на каліксареновій платформі фрагментів фосфонових кислот, особливо хіральних, викликає значний інтерес з точки зору створення біоактивних сполук.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалась згідно з тематикою відділу хімії фосфоранів “Дизайн, синтез та дослідження біоактивних каліксаренів” (№ держреєстрації 0102U000802) та в рамках програми НАН України “Новітні медико-біологічні проблеми та навколишнє середовище людини” за темами “Синтез і стереохімія фосфорильованих похідних каліксаренів та їх комплексоутворення з біологічно активними молекулами” (№ держреєстрації 0103U000612) та “Інгібітори неспецифічних фосфатаз: хімічний дизайн і механізми впливу в модельних біохімічних системах” (№ держреєстрації 0104U007742).
Метою роботи була розробка зручних синтетичних шляхів функціоналізації верхнього вінця каліксаренів різноманітними фрагментами фосфонових кислот, дослідження структури, стереохімії, комплексоутворення та фізіологічної активності отриманих сполук.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Каліксаренфосфонові кислоти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок