Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Маніпулювання релігійною свідомістю: сутність і засоби

Маніпулювання релігійною свідомістю: сутність і засоби

Назва:
Маніпулювання релігійною свідомістю: сутність і засоби
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,82 KB
Завантажень:
314
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Коваль Олександр Анатолійович
УДК 2-11:[32.019.51:(070+004.73)](043.3)
Маніпулювання релігійною свідомістю:
сутність і засоби
спеціальність 09.00.11 – релігієзнавство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі релігієзнавства Київського національного університету
імені Тараса Шевченка.
Науковий керівник –
доктор філософських наук, професор
ХАРЬКОВЩЕНКО Євген Анатолійович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
кафедра релігієзнавства.
Офіційні опоненти:
доктор філософських наук, професор
САУХ Петро Юрійович,
Житомирський державний університет
ім. Івана Франка, ректор;
кандидат філософських наук,
ЗДІОРУК Сергій Іванович,
Національний інститут стратегічних досліджень,
завідувач відділу гуманітарної політики.
Провідна установа – Національний педагогічний університет імені М.Драгоманова, кафедра культурології,
Міністерство освіти і науки України, м.Київ.
Захист відбудеться “27” березня 2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.001.17 в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: м. Київ-01033, вул. Володимирська, 60, ауд.330.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58).
Автореферат розісланий “24” лютого 2006 року.
Учений секретар | спеціалізованої вченої ради Л.О.Шашкова |
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дисертаційного дослідження. Донедавна тематика використання технік управління свідомістю була закритою, оскільки вважалася прерогативою діяльності спецслужб. Проблеми маніпулювання зазвичай не виходили на широкий загал. Нині популяризація теми управління свідомістю, застосування різного роду технологій та прийомів набули загрозливих масштабів. Особливо вразливі до впливів виявилися “слабкі” соціальні групи. До них звичайно відносять молодь, віруючих, прибічників певної ідеї.
Маніпулювання, що здійснюють суб`єкти прийняття рішень (відповідальні особи) від імені держави в релігійній чи політичній сфері в межах “державної політики”, не є новим явищем - Україна тільки наслідувала цю традицію з тоталітарного минулого, коли маніпулювання використовувалось поряд з такими тоталітарними засобами впливу як, наприклад, заборона, насильство, судове покарання активістів тощо.
Проте новим аспектом відносин у сфері функціонування релігійної свідомості є спроби маніпулювання нею з боку численних релігійних, політичних, фінансових, етнічних груп, еліт. Цей аспект маніпулювання є досить новим для України явищем, адже згадані групи практично не мали змоги розгорнути свою діяльність на теренах колишнього СРСР. З набуттям Україною незалежності усі вияви проблеми маніпулювання у сфері релігійно-політичних відносин вкрай загострилися.
Мається на увазі як стихійний і некерований державою процес місіонерства, що заполонив Україну після розпаду Союзу, так і розподіл православних віруючих між патріархатами. Впливові релігійні, політичні, фінансові, етнічні та інші групи розпочали бурхливий процес релігійної інституалізації і структурування населення за релігійною ознакою. Одним з аспектів цього процесу стало створення політичних партій, що мають певне релігійне спрямування (Партія мусульман України, Ліберально-християнська партія тощо), для здобуття влади та реалізації групових цілей та завдань.
Боротьба за релігійну владу точилася між означеними групами на чолі з елітою та старими провідниками, що спричинило протягом 90-х років низку соціально-релігійних конфліктів, одним із засобів боротьби в яких стало маніпулювання релігійною свідомістю за допомогою ЗМІ.
Частина конфліктів набула латентної форми, інша досі залишається гострою з подальшим загостренням ситуації.
Наявність фактів маніпулювання за допомогою ЗМІ, що здійснюється з боку релігійних чи політичних лідерів/організацій, відсутність комплексного аналізу сутності та засобів маніпулювання релігійною свідомістю, механізмів протидії, що не може не позначатися на дотриманні релігійних прав громадян, зумовлюють необхідність даного дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Маніпулювання релігійною свідомістю: сутність і засоби

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок