Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Українською реферат: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)

ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження) / сторінка 12

Назва:
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,51 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
0,0007%, нвн. 7,25%.
9. Давня семантика blau була неоднорідною у своєму кольоровому вияві і передавала гаму відтінків від світлого до темного. Германська праформа *bl?-wаz дає змогу реконструювати іє. *bhelekwer, яка веде до висновку, що різноманітність кольорового позначення у смисловому протиставленні знайшла відображення у відповідних складових коренях: *bhele- 'світлий' і *-kwer 'темний'. Подальший розвиток німецької мови сприяв закріпленню *bhele- за світлою гамою кольору, що виступило у вигляді 'синій, блакитний'; а друга частина праформи *-kwer зі значенням 'темний' не зникла у смисловому відношенні і отримала новий розвиток у вигляді braun 'коричневий'. Частота функціонування лексем складає: blau – двн. 0,0002%, свн. 0,001%, нвн. 7,25%; braun – двн. 0,0001%, свн. 0,001%, нвн. 15,31%. Спостереження показало розширення семантики розглянутих лексем blau i braun і збільшення частоти їх реалізації у перебігу розвитку німецької мови.
10. У цілому аналіз давнього і сучасного матеріалу німецької мови показав в усіх випадках розширення семантики розглянутих позначень кольору зі збільшенням частоти реалізації відповідних лексем у текстах. Звідси випливає висновок про існування прямокореляційного зв'язку між полісемією слова і його функціонуванням у мовленні. З іншого боку, зміна частоти поширеності певної лексеми пояснюється також тими переміщеннями у системі семантичних відношень, які відбуваються у процесі розвитку мови.
Основний зміст дослідження викладено в таких публікаціях:
1. Слово rot 'красный', его семантика и происхождение в немецком языке // Записки з романо-германської філології. – Вип. 7. – Одеса: Латстар, 2000. – C. 125-135.
2. К вопросу зарождения и развития слова grьn 'зеленый' в немецком языке // Записки з романо-германської філології. – Вип. 9. – Одеса: Латстар, 2001. – C. 86-98.
3. Про походження і розвиток семантики прикметника weiЯ 'білий' у німецькій мові // Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Вип. 114. – Чернівці: Рута, 2001. – С. 55-63.
4. К этимологии слова schwarz в немецком языке // Мова. – Вип. 3-4. – Одеса: ОДУ, Астропринт, 1999. – С. 70-73.
5. До питання про походження німецького слова schwarz “чорний” // Проблеми зіставної семантики. Доповіді та повідомлення Міжнародної наукової конференції з проблем зіставної семантики 23-25 вересня 1999 р. – К.: КДЛУ, 1999. – С. 131-133.
6. Генетическое родство немецких слов rot, Blut, Farbe (на материале письменных памятников) // Матеріали звітної наукової конференції професорсько-викладацького складу факультету РГФ, присвяченої 135-річчю ОДУ. – Одеса: Латстар, 2000. – С. 27-29.
АНОТАЦІЯ
Козак Т.Б. Лексико-семантична група слів, які позначають колір у німецькій мові (діахронічне дослідження). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова, Одеса, 2002.
Дисертаційне дослідження присвячене вивченню розвитку семантики і форм слів, які позначають колір, у давньо-, середньо- і нововерхньонімецькій мові. В роботі для семантичного аналізу взято словоформи: schwarz 'чорний', weiЯ 'білий', rot 'червоний', grьn 'зелений', gelb 'жовтий', blau 'синій, блакитний', braun 'коричневий'. У дослідженні використано порівняльно-історичний метод, методи лінгвістичної реконструкції та ймовірнісно-статистичного аналізу, які дали можливість визначити характеристики функціонування досліджуваних мовних одиниць у різні періоди розвитку німецької мови. Аналіз виконано на матеріалі давньо- і середньоверхньонімецьких текстів (відповідно 550 тис. і 590 тис. слововживань) та даних міфологічних, тлумачних, етимологічних, двомовних і частотних словників німецької мови. Дослідження дало змогу визначити динаміку зміни форм і значень словоформ, які позначають колір. У результаті виділено діахронічні ознаки лексем, використані потім при реконструкції праформ і визначенні мотивації основних позначень кольору в німецькій мові.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок