Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)

ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження) / сторінка 7

Назва:
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,51 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Можна припустити й формальну спорідненість із вказаними іменами.
У германських мовах назва 'кров' має різне формальне вираження. Корінь зі значенням 'кров' зустрічається у мовах: двн., свн.bluot, нім. Blut, гот. bloю, англ. blood, шв. blod, дат. bloed, які походять від прагерманської форми *blo-dуm, де припускається значення FlieЯendes 'тe, що протікає' (давні люди розглядали кров як субстанцію, де міститься життя). Наявність у праформі *blo-dуm у її кореневій частині -lo- свідчить про віддалену спорідненість із -ro-. Вважається, що в ранньоіндоєвропейській прамові звуки [r] та [l] були однією фонемою. У давньосаксонській має місце форма drфr зі значенням 'кров'. Розглянуті германські лексеми показують, що для слів зі значенням 'червоний' і 'кров' спорідненою і спільною є коренева частина -ro-, яку можна вивести від іє. *ra. Подібна формальна й смислова спорідненість відзначається і в інших індоєвропейських мовах. Пор.: дінд. rudhirбs 'червоний' і rudhirбm 'кров', лат. ruber 'червоний' і cruor 'загустіла кров', лит. raudуnas 'червоний' і kraujas 'кров', ст.-сл. красьнъ и кръвь.
Для ранньоіндоєвропейської прамови можна реконструювати форму *kwara зі значенням 'сире м'ясо, загустіла кров' і розвиток семантики у напрямку: 'сире м'ясо, кров' > 'червоний колір' (W.Skeat, H.Paul).
Основна сема 'червоний' представлена в *ra-, яке має місце також у словах Farbe 'колір', Feuer 'вогонь', -rцte 'зоря' (Morgen-, Abendrцte).
Індоєвропейська праформа *kwara формально схожа на такий же корінь, що мав значення 'чорний'. Очевидно, звідси бере початок протиставлення символів 'чорний'/ 'червоний', яке мало місце в давнину. Можна припустити, що у своєму зародженні червоний колір протиставлявся хроматичній гамі 'чорний/білий' і тому був одним з перших найменувань кольору.
У символіці кольорів 'зелений' – це колір свіжої молодої зелені, виростаючих пагонів, колір життя і одночасно колір нестиглості, незрілості.
Аналіз міфологічного і фольклорного матеріалу давніх германців показав вияв двох ліній, пов'язаних із поняттям кольору 'зелений'. З одного боку, це був колір дyхів, демонів, які приносять людині шкоду; з іншого – зелень захищала її від невдачі, поганого впливу і це помічалось в основі розпочатих дій людини.
Треба відзначити ще одну особливість, пов'язану з кольорjv grьn, – це розуміння під цим поняттям початку зародження того чи іншого об'єкта або явища.
У двн. мові словоформа gruoni мала значення 'рости, пускати паростки, розвиватися, виростати'. У текстах зустрічаються також такі варіанти: cruoni, kruoni, gruani, cruani, croni, gruene, cruene. Прикметник, який з'явився спочатку в Західній і Північній Німеччині приблизно у VIII столітті, походить від германського *grф-nо. Германський корінь *grф-a- має значення 'рости'. Він вийшов з іє. кореня *gher(?) зі значенням 'прокльовуватися, прорастати (про рослини, насіння), рости, зеленіти'. Частота поширеності прикметника gruoni в двн. текстах низька і складає 0,0003%.
У свн. мові прикметник grьn мав форму grьene (двн. gruoni) і значення: 'зелений колір'; 'ставати зеленим', 'відпочивати, набратися сил' (zu krдften kommen); 'свіжий, сирий, необроблений' (roh); 'місце, яке поросло зеленню' (grьn bewachsener Platz). У текстах особливо часто виступає у значеннях 'зелений' ('молодий'), 'свіжий'; grьene позначає початковий період росту в природі (молоде, свіже листя; ліс, що зеленіє, що прокинувся після зимової сплячки і т.д.).
Розширення семантики прикметника grьene 'зелений' у свн. період мови сприяло значному збільшенню частоти реалізації цього слова, яка складає 0,0042%.
Основне значення кольору зберігається у прикметника grьn і в нвн. періоді. У цей період словоформа grьn має такі значення: позначає колір предметів за аналогією до кольору свіжого, незів'ялого листя, зелені, до більшості рослин, зелених насаджень; має значення 'недозрілий', 'свіжий' (frisch), 'сирий' (неварений), 'необроблений' (roh) (вживається як антонім до понять 'червоний', 'стиглий', 'зрілий', будучи першим членом смислової опозиції 'недозрілий – зрілий'); позначає також некольорову якість предметів, а саме: 'недосвідченість, незрілість, необізнаність'; виступає одним із членів опозиції 'молодий – старий'; позначає негативний душевний стан людини, її негативні якості та емоції, вчинки (часто у сполученні з gelb 'жовтий' або ці кольори є взаємозамінними); використовується у значенні позитивної можливості для здійснення планів і намірів, у термінології.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок