Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат безкоштовно: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)

Загрузка...

ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження) / сторінка 8

Назва:
ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,51 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
В текстах сучасної німецької мови grьn має найбільшу частоту поширеності – 31,79% (H.Meier).
У словниках приймається, що двн. gruoni походить від дієслова двн. gruoen 'рости, зеленіти', яке в цьому вигляді у сучасній німецькій мові не зберігається (нім. grьnen 'зеленеть' є вторинним, утвореним від grьn). Порівняно з двн. gruoen давнішою формою є дсакс. growan 'рости'. Форма grфwan чітко поділяється на два склади grф-wan, які в давнину мали самостійні смислові значення. Початкове grф- походить, за словниками, від іє. *gher(?)-/ *ghre-/ *ghra-/ *ghro- зі значенням 'рости, проростати, виштовхуватися'. Очевидно, що в цьому корені міститься “сема зростання”. Щодо другої частини -wan можно допустити її походження із іє. *kwen (E.Seebold)/
Форма *-kwen співвідносилася в давнину зі значеннями “один, частина” (В.Г.Таранець). Аналіз дає змогу розглядати в дсакс. grфwan і в двн. gruoen дві смислові складові: 1) 'рости' і 2) 'частина цього зростання', 'початкова', 'перша'. Таким чином, дієслово двн. gruoen мало первинну значущість 'проростати, сходити', на яку вказують також окремі словники (Duden). Очевидно, що сенс двн. gruoni 'зелений' виник у період весняного пробудження природи і виникнення в ній відповідної кольорової забарвленості. Словопозначення 'зелений' з'явилося внаслідок об'єднання іє. кореня *gher(?) 'рости' з коренем *kwen 'початок', що позначало 'початок зростання'. В давнину прикметник gruoni 'зелений' відносився перш за все до природи, позначаючи її початковий період зростання.
У цілому мотивацію, зародження і смисловий розвиток прикметника grьn можна уявити у вигляді: 'рости' > 'початок зростання (рослин)' > 'зелений' (колір) > 'зелений' (недозрілий: про плоди) > 'зелений' (недосвідчений: про людей).
Міфологічний матеріал германських та інших народів свідчить про використання поняття 'жовтий' у позитивному й негативному значеннях. У символіці жовтий колір часто співвідносять із такими негативними людськими якостями, як нещирість, заздрість, озлоблення.
У двн. мові прикметник gelb мав форму gelo, gлlo, kлlo і позначав колір. За свідченням Л.Макензена і даних опрацьованого нами літературного матеріалу цей прикметник рідко використовувався в казках, творах двн. і свн. періодів.
Стосовно реалізації цього прикметника в свн. мові у словниках вказується форма gel зі значенням 'жовтий колір'; в інших германських мовах: гол. geel; дангл. geolu, geolo; англ. yellow; норв., шв., дат. gul; ав. zaray- 'жовтий, золотавий'.
За даними словників і уривків з давніх текстів, можна зробити висновок, що прикметник gelb у двн. і свн. мові вживався переважно в значенні кольору, але іноді мав і символічне значення – уособлював заздрість. Частота поширеності в текстах низька, складає в двн. період 0,0001%, в свн. період – 0,0007%.
У сучасній німецькій мові прикметник gelb позначає колір предметів між зеленим та оранжевим, ідентичний кольору лимона або меду; вживається у різноманітних термінах; у фразеологічних зворотах часто виступає з прикметником grьn 'зелений' для позначення загального негативного душевного стану людини, її негативних емоцій, вчинків. Частота поширеності в текстах сучасної німецької мови, згідно з даними Г.Майєра, складає 7,25%.
Зміна загальної кольорової картини восени могла спричинитися у розумінні давніх людей початком зростання у природі наступного етапу подібно зародженню grьn. Отже, сема “початок зростання” могла використовуватися і тут, а також виступити в ролі найменування кольору 'жовтий', характерного для дерев і кущів восени. В цьому значенні зустрічаємо в окремих мовах розглянутий вище корінь іє. *gher-. Омонімічність /r/ і /l/ у корені слова дозволяє розглядати двн. gelo 'жовтий' як споріднене з праформою, яка дала двн. gruoni 'зелений'. Спостереження дає змогу припустити виникнення німецьких форм gruoni 'зелений' і gelo 'жовтий' з одного кореня, який у праіндоєвропейській мові мав вигляд *gher-/*ghel- 'рости'. Це підтверджують також факти інших мов: дінд.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНА ГРУПА СЛІВ, ЯКІ ПОЗНАЧАЮТЬ КОЛІР У НІМЕЦЬКІЙ МОВІ (діахронічне дослідження)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок