Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗСЕЛЕННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ГАГАУЗІВУ БЕССАРАБІЇ (ХІХ- ПОЧ.ХХ СТ.)

РОЗСЕЛЕННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ГАГАУЗІВУ БЕССАРАБІЇ (ХІХ- ПОЧ.ХХ СТ.)

Назва:
РОЗСЕЛЕННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ГАГАУЗІВУ БЕССАРАБІЇ (ХІХ- ПОЧ.ХХ СТ.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,89 KB
Завантажень:
78
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМ. І. КРИП’ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
На правах рукопису
Ярмоленко Марія Іванівна
УДК 94(470=943.65) “20”
РОЗСЕЛЕННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ГАГАУЗІВ
У БЕССАРАБІЇ (ХІХ- ПОЧ.ХХ СТ.)
Спеціальність – 07.00.05 – етнологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів-2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень НАН України, відділ національних меншин.
Науковий керівник Панчук Май Іванович,
доктор історичних наук, професор, завідувач відділу національних меншин Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України
Офіційні опоненти: Макарчук Степан Арсенович,
доктор історичних наук, професор кафедри етнології Львівського національного університету
імені Івана Франка
Терлюк Іван Ярославович,
кандидат історичних наук, доцент кафедри теорії та історії держави і права Львівського інституту внутрішніх справ при НАВС України
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра етнології та краєзнавства.
Захист відбудеться ______________ 2001 р. о ___ годині на засіданні спеціалізованої Вченої Ради Д 35.222.01 в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за адресою: м. Львів, вул. Козельницька, 4.
Автореферат розісланий _________________ 2001 року.
Вчений секретар Спеціалізованої Вченої Ради,
Доктор історичних наук Патер І.Г.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Сучасний етап національно-політичного пробудження народів, створення нових постсоціалістичних держав, відродження державності України, пошук демократичних шляхів вирішення міжнаціональних проблем та зростання зацікавленості народів власною історією визначили особливу увагу до етнологічних досліджень, які за умовами тоталітарного режиму витіснялися з наукового життя й не були затребувані суспільною і повсякденною свідомістю людей. З цієї точки зору науковий і громадський інтерес викликає історія та життєдіяльність гагаузів - однієї з національних меншин України. Цей тюркомовний народ, що сповідує православну релігію, ось вже два з половиною століття заселяє землі Бессарабії. Як самостійна етнічна група, гагаузи визначилися наприкінці ХVІІІ ст. на території Північно-Східної Болгарії. Чисельні підходи до питання про походження цього народу, висунуті протягом останніх 100 років як вітчизняними, так і зарубіжними вченими, можна звести по суті до двох основних: гагаузи – це отуречені болгари чи народність, в етногенезі якої вирішальна роль належить тюркським племенам, які на початку другого тисячоліття кочували у Північно-Східній Болгарії. Концепція тюркського походження гагаузів та їх остаточного формування на Балканах є найбільш розповсюдженою серед вітчизняних та зарубіжних вчених. Наприкінці ХVІІІ – першої половини ХІХ століть більша їх частина внаслідок турецької експансії спільно з болгарами емігрувала в південну Бессарабію, де й почався новий етап історії гагаузької етнічної групи.
Всесоюзний перепис населення 1989 року засвідчав, що в Радянському Союзі проживало 197757 гагаузів, з них 153458 осіб – в Молдавській РСР (77,6%), 31967 – в Українській РСР (16,2%), 12332 – в інших республіках (6,2%). Див.:Національний склад населення України (за даними Всесоюзного перепису населення 1989 року). – К., 1992. Матеріали перепису ствердили, що гагаузам вдалося зберегти основний елемент етнічної самосвідомості – рідну мову. 84,2% гагаузів – Одеської області назвали рідною мовою гагаузьку. За цим показником вони поступалися лише росіянам (99%), випередивши болгар (81,7%), молдаван (79,3%), українців (74,2%), євреїв (4,6%), та інші національності (39,9%). Наулко В. Хто і відколи живе в Україні. – К., 1998. – С. 67. Нині гагаузький етнос компактно проживає в Україні та Молдові.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: РОЗСЕЛЕННЯ ТА ОБЛАШТУВАННЯ ГАГАУЗІВУ БЕССАРАБІЇ (ХІХ- ПОЧ.ХХ СТ.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок