Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ПРИЙМЕННИКОВІЙ СИСТЕМІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ

ДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ПРИЙМЕННИКОВІЙ СИСТЕМІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ

Назва:
ДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ПРИЙМЕННИКОВІЙ СИСТЕМІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,03 KB
Завантажень:
211
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Балабан Галина Степанівна
 
УДК 811.161.2’367.633
ДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ПРИЙМЕННИКОВІЙ СИСТЕМІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі граматики та фонетики Інституту української мови НАН України.
НАУКОВИЙ КЕРІВНИК – доктор філологічних наук, професор
ГОРОДЕНСЬКА КАТЕРИНА ГРИГОРІВНА,
завідувач відділу граматики та фонетики
Інституту української мови НАН України.
ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ: доктор філологічних наук, професор
ОЛЕКСЕНКО ВОЛОДИМИР ПАВЛОВИЧ,
директор Інституту філології та журналістики
Херсонського державного університету;
кандидат філологічних наук
КУЦ ОЛЕНА ВОЛОДИМИРІВНА,
в. о. доцента кафедри української мови
Інституту української філології
Національного педагогічного університету
імені М.П. Драгоманова.
Захист відбудеться “11”---грудня 2007 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26. 3.  для захисту докторських (кандидатських) дисертацій Інституту української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 10” листопада 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В.М. Фурса


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Граматична система сучасної української літературної мови, незважаючи на її відносно високу стійкість, унормованість і стабільність засад, під впливом екстралінгвальних та інтралінгвальних чинників усе-таки зазнає певних змін. Їх виявляє, зокрема, і прийменникова система, де тривають процеси поповнення її кількісного складу у зв'язку з розвитком функціональних стилів, передусім наукового, офіційно-ділового, публіцистичного та ін.
В останні роки з’явилося кілька праць, у яких прийменники досліджено в різних аспектах. Основною, найсуперечливішою була і залишається проблема статусу прийменників. Уточнено їхню морфемну концепцію як нечастиномовних, некласослівних одиниць (І. Вихованець), після чого прийменники постали як окремий тип службових слів-морфем (Теоретична морфологія української мови).
Не втрачає своєї важливості та актуальності й проблема розвитку прийменникового складу. Це зумовлено тим, що прийменники – найдинамічніший, найвідкритіший тип службових одиниць, який активно поповнюється новими утвореннями. Кількісний та якісний склад прийменників української мови в різні періоди зафіксовано в працях О. Мельничука та І. Вихованця.
Проте з часу виходу у світ ґрунтовної монографічної праці І. Вихованця „Прийменникова система української мови” (1980) нові прийменники не були об’єктом спеціального дослідження. Примітно, що саме в останні десятиліття кількість похідних прийменників значно зросла, що й спричиняє потребу укласти найповніший реєстр нових власне-прийменників та їхніх функціональних еквівалентів, систематизувати їх за ступенями препозиціоналізації, способами творення та функціонально-семантичними виявами. Першу спробу створити реєстр усіх прийменників української мови зробила проблемна група Донецького національного університету, очолювана д. філол. наук, проф. А. Загнітком, у межах міжнародного проекту „Прийменники в синхронії та діахронії: морфологія і синтаксис”. Вона уклала Словник українських прийменників (Донецьк: ТОВ ВКФ „БАО”, 2007), до реєстру якого внесено 1705 прийменників та їхніх еквівалентів – первинних і вторинних власне-прийменників, а також одиниць, які вживаються зі значенням або у функції прийменника, за аналогією до вже наявних моделей та оказіонально. Не всі запропоновані кваліфікації функціональних виявів прийменників можна прийняти беззастережно, але незаперечним є те, що укладений словник – це спроба лексикографічного опрацювання та подання складного фрагмента морфології та синтаксису української мови, пов’язаного з функціонуванням прийменників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ПРИЙМЕННИКОВІЙ СИСТЕМІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок