Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Моделі соціальної адаптації потерпілих від Чорнобильської катастрофи

Моделі соціальної адаптації потерпілих від Чорнобильської катастрофи

Назва:
Моделі соціальної адаптації потерпілих від Чорнобильської катастрофи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,10 KB
Завантажень:
479
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Національна академія наук України
Інститут соціології
Ходорівська Наталія Вікторівна
УДК 316.334.5+316.621
Моделі соціальної адаптації потерпілих від Чорнобильської катастрофи
22.00.03 – соціальні структури та соціальні відносини
Автореферат
дисертації на здобуття ученого ступеня
кандидата соціологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті соціології Національної академії наук України.
Науковий керівник доктор соціологічних наук, професор Шульга Микола Олександрович,
Інститут соціології НАН України,
заступник директора інституту
Офіційні опоненти:
доктор соціологічних наук, старший науковий співробітник Костенко Наталія Вікторівна, Інститут соціології НАН України, провідний науковий співробітник
кандидат соціологічних наук Міщенко Михайло Дмитрович, Український Центр економічних і політичних досліджень ім. О.Разумкова, заступник директора соціологічної служби
Провідна установа
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра методології та методів соціологічних досліджень, м. Київ
Захист відбудеться 13.02.2004 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.229.01 в Інституті соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична 12, м. Київ–21 .
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту соціології НАН України за адресою: 01021, вул. Шовковична, 12, Київ.
Автореферат розіслано 10.01.2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Стукало С.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до унікальної багатоаспектної екологічної катастрофи, що за своїм масштабом визначена як планетарна. Винятковість катастрофи виявилась також у численності та багатомірності негативних соціальних явищ, які вона спричинила. Виник великий комплекс екологічних, медичних, інформаційних, соціальних, наукових, правових, управлінських, економічних, виробничо-технічних, а також і повсякденних побутово-практичних проблем, що сформували її еколого-соціальний феномен, який дістав в офіційному, науковому, повсюдному мовному вжитку назву наслідків Чорнобильської катастрофи.
Масштабні екологічні зрушення навколо аварійної станції поставили проблему відповідного переформування життєдіяльності людей. Цій проблемі були підпорядковані зміни соціальної політики та управління: запроваджені нові норми, форми діяльності, скорочені традиційні виробництва тощо. У мешканців уражених територій виникла необхідність пристосування і до дії радіологічного фактора, і до змін у соціумі: до нових управлінських підходів у регулюванні життєдіяльності регіону, до змінених правових норм, до дефіциту медичної допомоги в умовах ризику захворювання. Великою проблемою для людей стала також необхідність адаптування до особистісних змін у самопочутті та здоров'ї.
Задача порятунку життя мешканців регіону навколо ЧАЕС в період після аварії була вирішена шляхом їх евакуації. Отже, цілісна етнічно-поселенська структура зруйнувалася; сформувалися специфічні соціальні групи потерпілих: мешканців забруднених регіонів, ліквідаторів, самоселів, переселених. Кожна з них має специфічну адаптивну ситуацію. Зокрема, переселені мусили адаптуватися і до наслідків опромінення та стресу, і до нового місця проживання, оточення, пошуків роботи тощо.
Зазначені масштабні зміни поглибилися економічною кризою й розпадом СРСР, які привнесли додаткові негативи в життя людей, вимагаючи нових адаптивних зусиль. Адаптація людини, яка потрапила в поле впливу згаданих негативних факторів, довгі роки залишається надзвичайно актуальною соціальною проблемою.
Соціальна проблема адаптування людей до наслідків Чорнобильської катастрофи ставить наукову проблему теоретичного обґрунтування та емпіричного аналізу специфіки процесу адаптації особистості до глобальних екологічних та соціальних змін. Ці наукові проблеми можливо вирішувати, спираючись на висновки багаторічних спеціальних досліджень соціально-психологічного стану потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Прикладом такої моніторингової програми є дослідження Інституту соціології НАНУ, в якому вивчалася специфіка самопочуття потерпілих та зміни в їхній життєдіяльності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Моделі соціальної адаптації потерпілих від Чорнобильської катастрофи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок