Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА

Загрузка...

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА / сторінка 6

Назва:
ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,44 KB
Завантажень:
106
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

У другому розділі “Вивчення особливостей особистісного розвитку учнів молодшого шкільного віку” теоретично та експериментально обгрунтовано нові концептуальні підходи досліджень моральної поведінки, виділені її основні структурні складові: образ “Я”, ціннісна сфера; розроблено методику та інструментарій експериментального дослідження, спрямованого на визначення рівня моральної вихованості молодшого школяра.
Психолого-педагогічний експеримент складав основу дисертаційного дослідження. Відповідно до нього була розроблена програма (вона включала два етапи), що передбачала експериментальне моделювання ситуацій, де учні виступали як у ролі ініціатора практичної діяльності, так і безпосереднього виконавця власних задумів та пропозицій до моральної поведінки.
Спираючись на аналіз та узагальнення практичного психолого-педаго-гічного досвіду, моральна поведінка розглядається як комплексний феномен, який потребує дослідження основних структурних складових цього явища, а також методів її діагностики.
Перший етап експериментального дослідження виявив особливості емоційної сфери учнів та її вплив на засвоєння ними норм і правил моральної поведінки. Об'єктивним показником розвитку моральності молодшого школяра є розвиток його емоційної сфери, зокрема емоційної сприйнятливості.
Обгрунтовано взаємозв'язок системотвірних стимулів (якими виступали психолого-педагогічні особливості) та емоційного тону з розвитком й активізацією позитивної емоційної сприйнятливості (позиція учня, його нахили, широта та глибина розуміння моральних понять, інтересів).
За допомогою психолого-педагогічного спостереження було встановлено, що емоційний досвід молодшого школяра збагачується і змінюється в процесі його розвитку. Зокрема, відбувається розвиток емпатії, яка виникає в процесі спілкування з іншими людьми, під впливом нової інформації, творів мистецтва тощо.
Другий етап експерименту передбачав вивчення основних шляхів та засобів розвитку емоційної сфери учнів молодшого шкільного віку. Аналіз етапу реалізації починань дозволив глибше розкрити психологічну природу емоційної сфери, розвитком якої є створення відповідних емоціогенних ситуацій, що сприяють появі нових соціальних спонук та переживань. На основі цього була розроблена програма комплексного розвитку емоційної сфери молодшого школяра.
Вченими-психологами (Г.М.Бреслав, В.К.Вілюнас, О.Л.Кононко, Ю.О.Приходько, В.Е.Суботський, С.П.Тищенко, П.М.Якобсон, та ін.) встановлено, що основи емоційно-ціннісного ставлення до себе закладаються та інтенсивно розвиваються ще у дошкільному віці. Наше дослідження засвідчило, що засвоєння учнем молодшого шкільного віку моральних взаємин, які є окремим видом психологічних ставлень, передбачає певний ступінь розвитку у нього довільності, самооцінки, розвитку мотиваційної та емоційної сфер. Моральні норми у процесі виховання трансформуються у відповідні моральні ставлення, які втілюються у поведінці, вчинках, судженнях молодших школярів, ціннісних ставленнях до навколишнього середовища, яке опосередковує їх ставлення до самих себе. Через те, що молодший школяр не тільки об'єкт дії на нього дорослих, а й учасник діалогічної взаємодії, він активно набуває власного досвіду і все більше включається у процес взаємодії із середовищем, поступово стаючи учасником, творцем, організатором спілкування та діяльності, в якій формуються провідні для морального розвитку якості особистості.
Змістовне вивчення системи моральних норм показує, що вона виступає як розташування функціонування провідних цінностей і вже в молодшому шкільному віці слова - вимоги, слова - оцінки дорослих набувають узагальненого та дійового характеру. Учень молодшого шкільного віку користується ними спочатку шляхом повторення, а потім довільно у знайомих ситуаціях, які сприяють моральному розвитку, зокрема, засвоєнню ним норм та правил моральної поведінки.
За допомогою створення відповідних ситуацій, що спонукали школярів до прояву доброти, поваги, толерантного ставлення до людей і які тісно пов'язані із розвитком емоційної сфери, моральної мотивації, домінуючих стосунків, ми змогли прогнозувати моральну поведінку, формувати власне моральні вчинки особистості учня.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок