Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ У XVII СТОЛІТТІ (на матеріалі творів Лазаря Барановича)

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ У XVII СТОЛІТТІ (на матеріалі творів Лазаря Барановича)

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ У XVII СТОЛІТТІ (на матеріалі творів Лазаря Барановича)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,40 KB
Завантажень:
327
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МОВОЗНАВСТВА ім. О.О. ПОТЕБНІ
УДК 811.162.1’282.4: 94(477) „16”
ЛАЗАРЕНКО Олеся Миколаївна
ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ У XVII СТОЛІТТІ
(на матеріалі творів Лазаря Барановича)
Спеціальність: 10.02.03 – слов’янські мови
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2005
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано у відділі західно- та південнослов’янських мов Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України
Науковий керівник – академік НАН України,
доктор філологічних наук, професор
РУСАНІВСЬКИЙ Віталій Макарович,
Інститут мовознавства
ім. О.О. Потебні НАН України
завідувач відділу західно- та
південнослов’янських мов
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, доцент
ЧЕРНИШ Тетяна Олександрівна,
Інститут філології Київського
національного університету
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри полоністики
кандидат філологічних наук, доцент
РОМАНОВА Неоніла Петрівна,
Київський славістичний університет,
доцент кафедри філології
Провідна установа – Ужгородський національний університет МОН України, кафедра словацької філології, м. Ужгород.
Захист відбудеться 15 березня 2005 року о 14 год. на засіданні спеціалізованої ради Д.26.172.01 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Інституті мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України за адресою: 01001, Київ-1, вул. М. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України (01001, Київ-1, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано 11 лютого 2005 року.
Учений секретар спеціалізованої ради,
доктор філологічних наук, професор Н.Г. Озерова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАЦІ
Проблема функціонування мови в іншомовному середовищі неодноразово висвітлювалася в сучасній мовознавчій літературі. Різні аспекти міжмовних контактів розглядали відомі зарубіжні й українські лінгвісти – У. Вайнрах, А. Блумфільд, А. Мейе, І.О. Бодуен де Куртене, В.Ю. Розенцвейґ, Ю.О. Жлуктенко, С.В. Семчинський, О.Б. Ткаченко, В.М. Русанівський, В.Ф. Чемес. Функціонування окремих мов в іншомовному оточенні висвітлювали І.А. Стоянов („Мова болгар України”), М. Швець („Українська мова в Словаччині”), М. Лесів („Українські говірки у Польщі”).
Побутування польської мови за межами її основного ареалу, а саме в Україні, досліджують у кількох напрямках. Найосновніші з них – діалектологічні й присвячені сучасному станові польської мови в Україні. Наукові праці як польських, так і українських мовознавців К. Фелешко, З. Курцової, Я. Ріґера, Ю. Яворської, подаючи детальний аналіз польських говірок, описують цілі терени України, де компактно проживає польське населення. У студіях C. Рудницького, Е. Дженґель, І. Цехош, Л.В. Непоп, М.В. Юревич, Л.М. Бондарчук вивчається польська мова окремих населених пунктів.
Інший напрямок досліджень пов’язаний із функціонуванням польської літературної мови в Україні та її описом у різні історичні періоди. Він розроблений меншою мірою, однак охоплює як літературознавчий, так і мовознавчий аспекти. Зокрема, це праці Р. Лужного, Т. Хинчевської-Геннель, Р.П. Радишевського, Н.П. Романової, присвячені польсько-українським літературним та мовним зв’язкам XVI–XVIII cт. Окремі статті С. Урбанчика, М. Карплюк, Д. Мошинської розглядають особливості функціонування польської мови на фонетичному, граматичному й лексичному рівнях у твор-чості українських культурно-релігійних діячів та письменників М. Смот-ри-цького, П. Могили, С. Косова, однак не вичерпують проблеми польсько-українських мовних контактів, зокрема у XVII ст.
ХVІІ століття є, безперечно, найцікавішим періодом у розвитку польсько-українських культурних зв’язків. Внаслідок історичних та геополітичних подій на Україні склалася своєрідна етнічна ситуація.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНІ У XVII СТОЛІТТІ (на матеріалі творів Лазаря Барановича)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок