Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВЕСНЯНА КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВА ПОЕЗІЯ УКРАЇНЦІВ: РЕГІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА ТА ЖАНРОВА ДИНАМІКА

ВЕСНЯНА КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВА ПОЕЗІЯ УКРАЇНЦІВ: РЕГІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА ТА ЖАНРОВА ДИНАМІКА

Назва:
ВЕСНЯНА КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВА ПОЕЗІЯ УКРАЇНЦІВ: РЕГІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА ТА ЖАНРОВА ДИНАМІКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,76 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ІВАНА ФРАНКА
МІНДЕР ТЕТЯНА ЙОСИПІВНА
УДК 801.81: 398.81(477)
ВЕСНЯНА КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВА ПОЕЗІЯ УКРАЇНЦІВ: РЕГІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА ТА ЖАНРОВА ДИНАМІКА
10.01.07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Полісько-Волинському народознавчому центрі Інституту народознавства НАН України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Давидюк Віктор Феодосійович
Волинський державний університет імені Лесі Українки,
професор кафедри української літератури
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Будівський Петро Олексійович
Луганський національний університет імені Тараса Шевченка,
професор кафедри української літератури
кандидат філологічних наук, доцент
Гарасим Ярослав Іванович
Львівський національний університет імені Івана Франка,
декан філологічного факультету
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
кафедра фольклористики, м. Київ
Захист відбудеться 31 березня 2005 року о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою: 79000, м. Львів, вул. Університетська, 1
Із дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою: 79000, м. Львів, вул. Драгоманова, 5.
Автореферат розіслано 25 лютого 2005 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради К 35.051.13
кандидат філологічних наук Вовчак А. С.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Здобуття Україною державності відкрило перед гуманітарними науками чимало завдань, які не могли бути реалізовані в часи тоталітаризму. Серед них – дослідження архаїчних явищ фольклору. Донедавна їх вивчення допускалося лише в тих межах, які підтверджували генетичну однорідність української культури з російською. Тим часом дослідники неодноразово звертали увагу на те, що українська календарна обрядовість має набагато більше спільного з аналогічними явищами румунського, словацького, молдавського, білоруського, литовського і навіть фінського фольклору, поступаючись в кількості типологічних збігів польському та російському. „Український фольклор,– як відзначив І. Денисюк,– у загальних рисах належить до типу слов’янської словесності, однак є у ньому і щось спільне з усною народною творчістю й певних неслов’янських європейських народів – фінів, литовців на півночі, румунів, греків на півдні”. Багатство його явищ і форм легко пояснити належністю до смуги найбільшого багатства європейської усної словесності, яка проходить по умовному коридору Фінляндія – Литва – Білорусь – Україна – Румунія – Греція і Балкани Денисюк І. Національна специфіка українського фольклору // Вісник Львівського університету. Серія філологічна. Випуск 31. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. – С. 4.
Весняна календарно-обрядова поезія належить до найдавніших пластів календарного фольклору, про що свідчить її загальне поширення серед народів євразійського материка. Водночас у межах різних його ареалів вона відрізняється як тематично, так і функціонально. На основі цього складається думка, що механізм входження цих мотивів в усну творчість цих народів був різним.
Незважаючи на те, що весняні свята давно привертають до себе увагу етнографів, фольклористів, генетичні аспекти цієї творчості, її типологію та районування на сьогодні можна віднести до найбільш невивчених питань її побутування.
Дочасні дослідження науковців торкалися головно питань структури веснянок, їхньої поетики, історичних прототипів. Найповніше дослідив весняну календарну поезію в контексті календарної обрядовості українців С.Килимник. У своїй праці „Український рік у народних звичаях в історичному освітленні” автор розглянув весняну календарну обрядовість, а в її числі й пісні, як продукт свідомості різних історичних епох.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ВЕСНЯНА КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВА ПОЕЗІЯ УКРАЇНЦІВ: РЕГІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА ТА ЖАНРОВА ДИНАМІКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок