Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СУБ’ЄКТИВНА МОДАЛЬНІСТЬ У ДІАЛОЗІ ТА ПОЛІЛОЗІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМИ (СЕМАНТИКА ТА ПРАГМАТИКА)

СУБ’ЄКТИВНА МОДАЛЬНІСТЬ У ДІАЛОЗІ ТА ПОЛІЛОЗІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМИ (СЕМАНТИКА ТА ПРАГМАТИКА)

Назва:
СУБ’ЄКТИВНА МОДАЛЬНІСТЬ У ДІАЛОЗІ ТА ПОЛІЛОЗІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМИ (СЕМАНТИКА ТА ПРАГМАТИКА)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,51 KB
Завантажень:
52
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
САФОНОВА НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА
УДК 81’367:81’37:81’42=161.2
СУБ’ЄКТИВНА МОДАЛЬНІСТЬ У ДІАЛОЗІ ТА ПОЛІЛОЗІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМИ (СЕМАНТИКА ТА ПРАГМАТИКА)
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Загнітко Анатолій Панасович,
завідувач кафедри української мови Донецького національного
університету Міністерства освіти і науки України
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
завідувач кафедри сучасної української мови
Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Міністерства освіти і науки України
 
кандидат філологічних наук
Піддубська Інна Валентинівна,
доцент кафедри української філології і культури Донецького
національного університету Міністерства освіти і науки України
Провідна установа: Кіровоградський державний педагогічний
університет ім. В. Винниченка Міністерства освіти
і науки України, кафедра української мови.
Захист відбудеться 30 березня 2006 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.10 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24, конференц-зал.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розіслано 28 лютого 2006 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
к. філол. н., доцент М.О. Вінтонів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Ємність поняття “модальність” та її субкатегорії суб’єктивної модальності (СМ), що розуміються і вузько, і широко, в лінгвістичному семантико-прагматичному ракурсі, тобто як комунікативно-дискурсивна категорія, не набули свого однозначного, вичерпного й остаточного тлумачення, хоча історія її дослідження сягає часів античності.
Концепція модальності привертала увагу численних дослідників, починаючи від Аристотеля, і розумілася спершу як філософська й логічна категорія. Як лінгвістична, суто граматична, категорія модальності почала ґрунтовно досліджуватися в синтаксисі при вивченні речення як багатоаспектної одиниці, що передбачає розмежування різних його рівнів: формально-граматичного, семантико-синтаксичного й комунікативного (В.Г.Адмоні, Т.Б.Алісова, Н.Д.Арутюнова, Ш.Баллі, Е.Бенвеніст, О.В.Бондарко, Т.В.Булигіна, В.В.Виноградов, І.Р.Вихованець, В.Г.Гак, К.Г.Городенська, Г.О.Золотова, В.М. Ткачук, Н.Ю.Шведова та ін.). Проте проблеми її функціонування у структурі дискурсу реплікованої природи не досліджувалися взагалі, щоправда, модальність як текстова категорія (здебільшого прозових та поетичних жанрів) знайшла своє наукове висвітлення у працях М.Ф.Алефіренка, І.Р.Гальперіна, А.Ф.Папіної, З.Я.Тураєвої та ін.
Дотепер сучасна українська драма не розглядалася як невласне креолізований текст, в якому взаємодіють і виражають смисли, зокрема суб’єктивно-модальні, дві не тотожні семіотичні системи (вербальна – в репліках, та паравербальна – на рівні паратексту).
Актуальність теми дослідження визначається недостатнім і суперечливим вивченням питань, пов’язаних зі встановленням семантичного навантаження СМ у дискурсах реплікованої природи, визначенням етіології суб’єктивно-модального забарвлення реплік персонажів у драмі, їхнього статусу й місця, закономірностей вияву та навантаження в загальній смисловій та інформаційній площині драматургічного твору, потребами, викликаними включенням до функціонально-семантичних характеристик категорії СМ, що стали вже класичними в синтаксисі, прагматичної координати, роль якої у вираженні суб’єктивно-модальних значень на рівні дискурсу з конкретним суб’єктом-мовцем набуває пріоритетного статусу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: СУБ’ЄКТИВНА МОДАЛЬНІСТЬ У ДІАЛОЗІ ТА ПОЛІЛОЗІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМИ (СЕМАНТИКА ТА ПРАГМАТИКА)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок