Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ ВІДКУПІВ ПІВДНЯ УКРАЇНИ ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII — ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ ВІДКУПІВ ПІВДНЯ УКРАЇНИ ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII — ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

Назва:
ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ ВІДКУПІВ ПІВДНЯ УКРАЇНИ ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII — ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,28 KB
Завантажень:
340
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ АРХЕОГРАФІЇ ТА ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВА
ім. М.С. ГРУШЕВСЬКОГО
БІЛІВНЕНКО Сергій Миколайович
УДК: .1:.7) “17/18”
ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ ВІДКУПІВ ПІВДНЯ УКРАЇНИ
ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII — ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ
07.00.06 – історіографія, джерелознавство
та спеціальні історичні дисципліни
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2008


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Запорізького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор
Бойко Анатолій Васильович
Запорізький національний університет,
кафедра джерелознавства,
історіографії та спеціальних історичних дисциплін, завідувач
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Швидько Ганна Кирилівна
Національний гірничий університет,
кафедра історії та політичної теорії, професор
кандидат історичних наук
Синяк Іван Леонідович
Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, відділ історії і теорії археографії та споріднених джерелознавчих наук, науковий співробітник
Захист відбудеться “26” червня 2008 р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .228.01 в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (01001, Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (01001, Київ-1, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий “20” травня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.О. Песчаний


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження полягає у значимості відкупів для соціально-економічного та культурного розвитку південного регіону останньої чверті XVIII – початку ХІХ ст. При тому, що за обсягом надходжень до державної казни відкуп посідав друге місце після митних зборів, він становив собою своєрідний симбіоз державних та приватних структур, метою якого було максимальне визискування народу. При цьому держава намагалася зробити вигляд, що вона контролює процес відкупу, а приватна особа – що виконує умови задекларовані в контракті. Хоча насправді, отримавши відповідну суму, держава закривала очі на зловживання відкупника і всіляко намагалась приховати інший, непривабливий бік відкупної системи. Саме тому в історіографії висвітлювалась лише фінансова сторона діяльності інституту відкупів на загальнодержавному рівні. При цьому регіональні особливості не визначалися, а соціальна сторона справи взагалі замовчувалася. Разом з тим, впродовж свого існування відкуп увійшов до світогляду суспільства, став частиною фольклору, літератури.
Водночас відкуп не був специфічною особливістю південноукраїнського регіону, він – загальносвітовий інститут. Проте південь України став тим регіоном, де переплелися традиції трьох культур у сфері економіки – українсько-польської (Гетьманщина, Запоріжжя, Правобережжя), російської і татарської (Крим). Традиції відкупів були у сфері діяльності всіх трьох культур. Український відкуп, як економічний інститут, формувався саме під впливом російського відкупу та польської оренди, але на останню чверть XVIII ст. відкупна система стала вже органічною частиною української економіки. Проте, і в подальшому, система відкупу на південноукраїнських територіях суттєво відрізнялася від великоросійських губерній, а саме: вплив держави зводився до мінімуму, велика кількість населення знаходилася на привілейованому становищі. У зв’язку з цим формується і самосвідомість населення південноукраїнського регіону.
Суттєвою перешкодою в дослідженні відкупів є розпорошеність і так незначної джерельної бази, в основі якої маємо як особливості фондоутворення, так і механізм впровадження відкупів, який мінімізував державний контроль, а відтак фіксацію перебігу виконання угод стосовно відкупу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ДЖЕРЕЛА З ІСТОРІЇ ВІДКУПІВ ПІВДНЯ УКРАЇНИ ОСТАННЬОЇ ЧВЕРТІ XVIII — ПОЧАТКУ ХІХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок